Как едно съобщение в Twitter превърна този човек в милиардер
През януари 2010 г. главният изпълнителен директор на Uber Травис Каланик пуска съобщение в Twitter, че търси продуктов мениджър, като в края на съобщението задава въпроса „Някакви препоръки?"
По това време неговата компания за автомобилни превози, която в последно време се оценява на 50 млрд. долара, е на по-малко от година.
Мъж на име Раян Грейвс вижда съобщението на Каланик и отговаря: "Ето една препоръка. Свържете се с мен по имейл :)", пише Грейвс в Twitter, като оставя имейла си.
Тогава Грейвс е най-обикновен човек, чийто предишен опит включва администратор на база данни в General Electric и кратък престой във Foursquare, като той работи за компанията без пари, след като от там първоначално не го одобряват, пише Business Insider.
Пет години по-късно онова съобщение в Twitter превръща Грейвс в милиардер.
Каланик се свързва с Грейвс, който става първия служител на Uber. Грейвс дори става главен изпълнителен директор на Uber за кратко, преди Каланик да го замени в края на 2010 г. Грейвс остава в компанията като ръководител на глобалните операции на Uber, какъвто е и до днес.
Високата до небето пазарна оценка на Uber прави Гревйс милиардер на хартия. Каланик, Грейвс и съоснователят на Uber Гарет Камп също така попаднаха в класацията на милиардерите на Forbes за първи път през тази година.
Съоснователите Каланик и Камп имат по-големи дялове в компанията от Грейвс, което обяснява по-голямото им състояние - по 5.3 млрд. долара, в сравнение с 1.4 млрд. долара за Грейвс.
"Първият работен ден на Раян Грейвс бе 1 март и той започна ударно," споделя Каланик за първите дни на компанията му.
"Още от първия ден той работеше по 15-20 часа на седмица върху продуктите, в колите, по модела на ценообразуване, всичко. Той изучи стартъп бизнеса бързо и работеше здраво, за да изгради екипа на Uber и да направи представянето на Uber в Сан Франциско и последвалия ръст много успешни."
До момента Uber е набрала невероятните 5.9 млрд. долара финансиране. Говори се, че компанията набира и още средства – 1 млрд. от китайски инвеститори, което евентуално би могло да означава скорошно организирането на първично публично предлагане на акции (IPO).