Бил Грос: Налице са предпоставки за облигационна криза
Според Бил Грос, известен още като Кралят на облигациите, пазарите са узрели за сериозна ликвидна криза, която може сериозно да засегне бившия му работодател Pimco (втория най-голям облигационен фонд в света).
В месечното си писмо към клиентите на Janus Capital Group, управлявана от популярния мениджър, Грос посочва условията, които биха съпътствали липсата на достатъчно купувачи на облигации и паника на облигационния пазар.
Вижте още: Струва ли си инвестицията в най-големия обригационен фонд
„Свикнали дълго на неизбежни капиталови печалби, инвеститорите и пазарите не са били тествани от доста дълго време насам по повод на поведението на заководателните органи като купувачи от последна истанция“, коментира Грос. „В такива условия се тества ликвидността на пазара“.
Инвеститорите в инструменти с фиксиран доход са изправени пред опасности, идващи по няколко направления – нарастващата възможност от дефолт по дълга на Гърция и Пуерто Рико, потенциалното излизане на Гърция от еврозоната, както и потенциално повишение на лихвите от страна на Фед по-късно през годината.
Условията, които биха довели до срив на облиигационните пазари, според Грос, са следните:
- Грешка на Фед, водеща до по-ниски облигационни цени и по-силен долар.
- Гърция обявява дефолт по дълга си и излиза от еврозоната.
- Дългова криза в Китай. Дългът на Китай се повиши сериозно през последните години и е при застрашаващи нива.
- Криза на развиващите се пазари – дали ще е следствие на деноминирания в долари дълг или на ниските цени на суровините, причините за такава криза могат да са много и най-различни
- Геополитически рискове – твърде много за изброяване, според Грос.
- Ефектът на пеперудата – това е теория, според която и най-малките промени в една система могат да доведат до сериозни сривове в друга. В условията на голям ливъридж във финансовата система, дори и малки промени могат да променят статуквото.
Следващата голяма криза най-вероятно няма да включва големите инвестиционни банки, които бяха засегнати при предходната финансова криза, а най-вероятно ще включва големи небанкови институции, като например Pimco, смята Грос.
Това е компанията, която Грос управлява в продължение на 40 години, преди да я напусне през 2014 година.