Най-богатите фамилии в САЩ
Списание Forbes публикува класацията си на най-богатите фамилии в САЩ. Много от тези фамилии започват да трупат богатството си още в началото или средата на миналия век и стоят зад едни от най-популярните и продавани марки.
Ето и кои са 10-те най-богати фамилии отвъд океана:
10. Фамилията Дънкан (22.4 млрд. долара)
Начало на богатството: 1964 г.
Източник на богатство: тръбопроводи
Брой на членовете на фамилията: 4
Роденият в беден провинциален район на Тексас Дан Дънкан е отгледан от баба си от 7-годишна възраст, след смъртта на неговата майка и брат. Впоследствие той забогатява от петролопроводи и газопроводи.
Когато Дънкан умира през 2010 г. на 77-годишна възраст, той завещава състоянието си в размер на 10 млрд. долара на своите четири деца Ранда Дънкан Уилямс, Милейн Франц, Данин Дънкан Авара и Скот Дънкан, които получават равни дялове.
Оттогава семейното богатство е нараснало двойно благодарение на щедрите дивиденти и поскъпването на тяхната компания Enterprise Products Partners. Тридесет и две годишният Скот Дънкан е най-младият американски милиардер, който е наследил богатството си.
9. Фамилията Едуард (Джонсън) – 26 млрд. долара
Начало на богатството: 1946 г.
Източник на богатство: управление на активи
Брой на членовете на фамилията: 4
Фамилията Джонсън притежава 49% от Fidelity, която е втората най-голяма компания за управление на активи в САЩ след Vanguard. Фондовете на Fidelity управляват активи на стойност 1.8 трлн. долара.
Едуард Джонсън Втори (починал през 1984 г.) основава базираната в Бостън компания през 1946 г. Неговият син Едуард "Нед" Джонсън Трети управлява компанията от 1977 г. до миналата година, когато освободи поста главен изпълнителен директор.
Той остава член на борда на директорите, докато дъщеря му Абигейл го замени на най-високия пост през октомври 2014 г. Синът на Нед - Едуард Джонсън Четвърти, управлява имотна компания, докато другата му дъщеря Елизабет не участва в управление на Fidelity.
8. Фамилията С. К. Джонсън
Начало на богатството: 1886 г.
Източник на богатство: почистващи препарати
Брой членове на фамилията: 11
Фамилията от Уисконсин създава много от почистващите препарати в американските домове като Ziploc, Windex, Glade и Shout. Основателят на фамилията Самюел Къртис Джонсън, чието име носи тя и до днес, основава компания за паркет през 1886 г. и създава препарат за лъскане на подове за своите клиенти две години по-късно.
Неговият син Хърбърт Фиск Джонсън, който управлява компанията до смъртта си през 1928 г., умира без завещание, което поражда борба за наследство във фамилията. Собствеността на SC Johnson е разделена 60-40 между двете му деца - Хърбърт Фиск Младши и Хенриета Джонсън Люис.
Техните наследници все още притежават 100% от компанията. Днес Хърбърт Фиск Трети, правнук на основателя, е главен изпълнителен директор на компанията.
Вижте още: Пет богати фамилии, които изгубиха всичко
7. Фамилията Прицкер (30 млрд. долара)
Начало на богатството: 1936 г.
Източник: Хотели, инвестиции
Брой членове на фамилията: 13
Влиятелната чикагска фамилия е известна най-вече с това, че създава хотелската верига Hyatt Hotels. Фамилията прекара първото десетилетие от новия век в спорове за наследство, като в крайна сметка богатството бе разделено.
След подялбата във фамилията има общо 11 милиардери. Богатството датира от Ейбръм Никълъс Прицкер (починал през 1986 г.), който заедно със синовете си Джей и Робърт създава Hyatt Hotels и инвестира в компании като промишления конгломерат Marmon Group, който сега е собственост на компанията на Уорън Бъфет - Berkshire Hathaway.
6. Фамилията Хърст (32 млрд. долара)
Начало на богатството: 1887 г.
Източник: Hearst Corp
Брой на членовете на фамилията: 66
Филмът на Орсън Уелс „Гражданинът Кейн“ до голяма степен е базиран на медийния магнат Уилям Рандолф Хърст. Неговият син Уилям Рандолф Хърст Младши печели награда Пулицър като журналист.
Неговият внук Уилям Р. Хърст Трети пък в момента е председател на медийната империя Hearst, която включва 49 вестника, близо 340 списания по цял свят и дялове в кабелните телевизионни канали ESPN, Lifetime и A&E.
5. Фамилията Кокс (34.5 млрд. долара)
Начало на богатството: 1898 г.
Източник: медии
Брой членове на фамилията: 3
Състоянието на фамилията Кокс води началото си от 1898 г., когато Джеймс М. Кокс купува Dayton Evening News. Компанията впоследствие се сдобива навлиза в телевизията, радиото и т.н.
Cox Enterprises включва Cox Communications (кабелни телевизии, интернет) и Cox Media Group (вестници, телевизия, радиостанции), както и активи в автомобилния сектор.
Състоянието се поделя между дъщерята на Джеймс Кокс - Ан Кокс Чембърс, и неговите внуци Джеймс Кенеди и Блеър Пари-Оукдън. Кенеди е председател на Cox Enterprises и главен изпълнителен директор в периода 1988 – 2008 г.
4. Фамилията Каргил-Макмилън (45 млрд. долара)
Начало на богатството: 1865 г.
Източник на богатство: Cargill
Брой членове на семейството: 23
Кланът Каргил-Макмилън включва 14 милиардери - повече от всеки друг в света. Заедно с неколцина техни братовчеди, те притежават 88% от Cargill Inc. Това е най-голямата непублична компания в САЩ.
Гигантът в селскостопанската сфера продава хранителни продукти, отглежда земеделски култури, търгува със суровини и предлага управление на финансов риск. Всичко започва с Уилям Уолъс Каргил, който основава малка компания за съхранение на зърно през 1865 г.
Той забогатява с разширяването на железопътната мрежа на Запад в края на века. Зетят на Каргил - Джон Макмилан, поема бизнеса през 1909 г. Посленият член на фамилията, който ръководи компанията, е Иотни Макмилан, която напуска поста през 1995 г.
Днес едва шестима членове на фамилията са част от 17-членния Борд на директорите. Общо 80% от печалбата на компанията всяка година се реинвестира отново.
Вижте още: Как се прахосват 9 млрд. долара - падението на фамилията Стро
3. Фамилията Марс (80 млрд. долара)
Начало на богатството: 1911 г.
Източник: захарни изделия
Брой членове на фамилията: 3
Форест Младши, Жаклин и Джон Марс притежават 100% от Mars, най-голямата компания за захарни изделия в света с продажби в размер на 33 млрд. долара. Тримата са в Борда на директорите, но не се занимават с дейността на компанията.
Те наследяват Mars през 1999 г., когато техният баща Форест Старши умира. Техният дядо Франк пък започва да продава захарни изделия в Такома, Вашингтон през 1911 г.
Част от марките на компанията са Milky Way, Snickers и M&Ms. Mars също така произвежда ориза Uncle Ben's и притежава марките за храна за домашни любимци Pedigree и Whiskas.
2. Фамилията Кох (86 млрд. долара)
Начало на богатството: 1925 г.
Източник: диверсифицирана дейност
Брой на членовете на фамилията: 4
Семейна кавга принуждава братята Уилям и Фредерик Кох да продадат дяловете си от семейния бизнес на фамилията Кох, който започва с рафинерии, създадени от техния баща през 30-те години на миналия век. Двамата братя продават дяловете си за 700 млн. долара през 1983 г.
Така другите двама братя Чарлз и Дейвид остават начело на конгломерата Koch Industries и разширяват дейността му. Това е втората най-голяма непублична компания в САЩ след Cargill.
Чувствайки се измамени в продължение на повече от десетилетие, Уилям и Федерик съдят другите двама братя за още пари, но днес състоянието им е една малка част от това на Чарлз и Дейвид, които са в топ 10 на най-богатите американци.
1. Фамилията Уолтън (149 млрд. долара)
Начало на богатството: 1962 г.
Източник: Wal-Mart
Брой на членовете на фамилията: 6
Фамилията Уолтън (на снимката) контролира здраво най-голямата компания за търговия на дребно в света. Общо шестимата представители на фамилията контролират близо 54% от акциите.
През юни Роб Уолтън напусна поста председател на компанията, който заемаше в продължение на 23 години. Неговият зет Грег Пенър го наследи на поста.
Компанията изминава дълъг път, откакто е основана от Сам Уолтън и неговия брат Джеймс в малък град в Арканзас през 1962 г. Състоянието, което те оставят, в момента е собственост на трите деца на Сам и на негова снаха, както и на двете дъщери на Джеймс.