В тази страна не е имало война от 200 г, но има невероятна защита
Швейцария е политически неутрална страна, но въпреки това има силна армия. Навсякъде в Швейцарските Алпи са разположени военни инсталации и бункери, внимателно скрити така, че да се слеят с околния пейзаж.
Някои от тях са замаскирани като огромни скали, други като тихи вили или плевни, които биха могли да реагират в случай на извънредна ситуация, като разкрият оръдия и тежки картечници.
Огромни пещери представляват землянки на склон, които функционират като специални авиационни бази с хангари.
Всеки голям мост и тунел от пътната и железопътна инфраструктура е пригоден за умишлено сриване, ако се наложи страната да бъде пазена от вражески армии. Магистралите могат да бъдат превърнати в писти с бързо отстраняване на разделителите между лентите.
В страната има близо 300 хиляди бункери и 5100 държавни приюти, които биха могли да настанят цялото швейцарско население, ако е необходимо.
Швейцария също така разполага с една от най-големите армии на глава от населението - с 200 000 активни войници и 3.6 милиона от запаса.
Вижте още: Най-големите армии в света
Всеки гражданин от мъжки пол под 34 години е войник от резерва. Военните по закон имат право да държат в домовете си всички оръжия, с които боравят, а ако някой нахлуе в Швейцария, ще открие една въоръжена до зъби нация.
Въпреки че, както казват държавните служители в страната: „Швейцария не разполага с армия, Швейцария е армия", държавата пази неутралитет при повечето военни конфликти. Тя не е участвала във война в продължение на 200 години.
Военното укрепване на Алпите започва през 1880-те години. Съоръженията са засилени и модернизирани през световните войни и отново през периода на Студената война.
Днес, като неутрална страна без непосредствена заплаха за нейните граници, Швейцария е занемарила повечето от бункерите, които са празни и в неизправност. Някои от тях са превърнати в приюти за бездомни, други - в музеи и хотели.
Швейцарското правителство ги предвижда за закриване, но разходите за извеждането им от експлоатация - около 1 млрд. щатски долара - далеч надхвърлят това, което е необходимо за годишната им поддръжка.
Въпреки че този въпрос все още се обсъжда, бункерите най-вероятно ще останат и Швейцария ще продължи да бъде единствената страна в света, която може да осигури защита на цялото си население от 8 милиона души.
Вижте още от уникалните военни съоръжения на швейцарска територия: