Какво трябва да има в портфейла на всеки дългосрочен инвеститор
Когато инвестираме с дългосрочен хоризонт с цел подсигуряване на старините си, не бива да забравяме няколко основни правила – не слагай всичко в една кошница и не се опитвай да направиш еднократен удар.
Следвайки тези правила (като, разбира се, имаме в предвид и редица други), ако инвеститорите решат да загърбят съвета на водещи инвеститори, като Бъфет, Мънгър и Богъл да инвестират в индексни фондове, ето кои типове и класове активи могат о да попаднат в портфейла им.
Целта е – портфейла да е устойчив на времето и да може да се конкурира успешно с пазарната доходност. Тезата с устойчивостта е критична, предвид на факта, че в момента водещите световни пазари са при нива близки до историческите си рекорди. Разбира се, това не важи за всички, като суровините, например, са при дългогодишни минимуми, след изключително лошо представяне последните няколко години.
Ето и някои класове активи, за които можете да помислите да попаднат в портфейла ви с различно тегло, в зависимост от толерантността ви към риск:
1. Спокойствие и средства за инвестиране в нови възможности
Започваме с това, като смятаме, че то е най-важно. Важно е инвеститорите да имат разполагаеми средства, които от една страна да им подсигуряват спокойствие и от друга да им дава възможност да инвестират в новоразкрити възможности, без да им се налага да закриват позиции. А нови възможности в динамичния свят, в който живеем се предлагат непрестанно.
Функцията на кеша е още една. Тя предпазва портфейла на инвеститорите от периоди на спад на фондовите пазари (особено на по-големи борсови сривове), каквито се случват на пазара периодично. Предвид на рекордните стойности на индексите на международните пазари, може би моментът е подходящ да се държи по-голямо количество кеш.
Обемът на кешът, който всеки инвеститор трябва да държи в портфейла си, е различен. Някои специалисти препоръчват, той да е равен на възрастта на инвеститорите, казано по друг начин да нараства с наближаване на пенсионната възраст (която може вече да е станала 75 години след 20-30 години).
Разбира се, всеки сам преценява за себе си какъв кеш да поддържа. Специалистите съветват по-консервативните инвеститори да поддържат по-голям обем на разпологаеми средства.
2. Акции от местния пазар
Тези, които планират да останат да живеят и да се пенсионират в държавата си, най-вероятно са убедени в позитивното развитие на икономиката й и подобряване на стандарта на живот. Това може да се изиграе по още един начин – залагане на местни компании.
Много е по-вероятно да сте запознати със силните и слабите страни, перспективите и опасностите на пазара в страната в която живеете, отколкото да прецените тези за друг далечен от вас пазар. Освен това можете да имате много по-добра визия и представа за някоя местна компания, чиито продукти потребявате и сте много добре запознати с бизнеса й.
Няколко са нещата, които трябва да спазвате при инвестициите на БФБ. На първо място трябва да избирате акции на сини чипове и пазарни лидери. Проблемът с ликвидността е основен. На второ място търсете компании с добър мениджмънт и на трето, ориентирайте към такива изплащащи дивидент (това ще подобри доходността ви с годините, защото няма да разчитате единствено на капиталова печалба).
3. Пазари звезди
Можете да насочите част от средствата си към така най-горещите според основната част инвеститори пазари в момента. Практиката сочи, че обикновено тези пазари наистина са с изпреварваща средната доходност.
Например, през последните шест месеца основната част от инвеститорите са на мнение, че европейските пазари са звездата за следващата една до три години и ще се радват на по-добро представяне от останалите пазари (най-вече щатските). Причината – програмата за обратно изкупуване на активи от страна на ЕЦБ се очаква да е в сила поне до края на следващата година. Всички видяхме какво се случи и как се представяха щатските пазари, докато подобна програма бе в сила последните няколко години.
4. Суровини
В портфейл на всеки уважаващ диверсификацията инвеститор трябва да има някакъв вид суровини. Особено на инвеститорите опасяващи се от глобален срив на фондовите пазари. Не че суровините, които се представяха много зле последните години в условията на глобален ръст за фондовите пазари, не могат да продължат да падат. И все пак, там можете да откриете такива с напълно противоположна корелация на тренда на борсите.
За последната една година петролът загуби близо половината от стойността си. Златото и среброто също поевтиняваха, като са при петгодишни минимуми.
Инвеститорите могат да потърсят и диверсификационните възможностите, които предоставят суровини, като пшеницата, кафето и захарта, зависещи много повече от времето и предлагането, отколкото от политиката на централните банки и ръста на световната икономика.
5. Валути
Не се плашете от валутите и от статистиката, че 90% от хората, които търгуват на валутните пазари губят. Това е така, защото търгуващите на тези пазари ползват неразумни нива на ливъридж (за да усилват печалбите си, съответно загубата си).
Валутните пазари имат много предимства. Те са изключително ликвидни, непрекъснати, удобни за търговия отвсякъде. Те дават възможност да се хеджирате срещу валутен риск, ако инвестирате на международни пазари, където основната валута е различна от тази, която се използва във вашата страна. Дават възможност и за спекулиране, ако се извършва интелигентно и с добър паричен мениджмънт.
Инвестициите във валути могат да носят и фиксиран доход, следствие на лихвения диференциал (алтернатива на депозитите), или разликата между основните лихвени проценти на двете валути.
6. Фючърси, опции, форуърди и други екзотики
Малка част от портфейла (примерно до 5%) може да е инвестирана в по-специфични финансови инструменти. Те могат да предоставят много добри възможности, ако се използват целенасочена, правилно и умерено. Особено за инвеститори специализирани в дадена сфера или търговия с определен клас активи.
7. Индексни фондове
И все пак, не загърбвайте напълно това, което един от най-добрите инвеститорите в света съветва – инвестирайте в индексни фондове. Заделете определена сума пари, която да ви гарантира пазарната доходност. Купете истински индексен фонд, базиран на широк индекс (като например S&P 500 или Euro Stoxx 600), които се отличават с най-ниски разходни норми.
Не забравяйте, че много малка част от професионалните инвеститори успяват да бият пазара по-дълъг период от време. А какви са вашите шансове за това?
8. Актив звезда
Всички сме чували съвета, че не бива да се влюбваме в определен актив, било то компания, валута, суровина или др. И все пак всички го правим. Ако сте наистина добри в подбора и избора на даден клас активи можете да заделите минимална част от портфейла си за търговия с такива звезди.
Трябва да имате, обаче, ясни правила за търговия и стриктен паричен мениджмънт. Не бива да се изкушавате да добавяте към губещи позиции или да прекрачвате прага на предварително определения процент от портфейла си, който ще инвестирате в съответния актив.
9. Социален трейдинг
Някъде по света най-вероятно има трейдъри, ако не по-добри, то може би по-отдадени, по-стриктно спазващи правила, по-успешни в дългосрочен план. Защо да не заделите част от портфейла си (минимална разбира се) и да я поверите на това някой друг да я управлява и да прави пари за вас.
Разбира се критично в случая е да подберете правилно трейдърите и да им зададете добри критерии за ограничаване на риска и максималния размер на загубите, които можете да понесете от тях.