Минахме през труден период, както и целият свят, каза президентът Росен Пленелиев по време на годишната среща на посланиците на България в резиденция „Бояна“.

Той посочи, че можем да отчетем, че доброто име на Българя и нейната репутация се повишават. България стана незаобиколим фактор на Балканите, без нея не може да се вземе нито едно стратегическо и дори тактическо решение.

България не следва, България води, подчерта президентът. Ние сме водещи в предложенията за решенията за кризата в Украйна и в енергийните проекти на Балканите, каза още той, цитиран от БТА.

Президентът посочи като основни проблеми за страната кризата на отношенията на ЕС с Русия, украинската и гръцката криза, невижданата досега емигрантска вълна, както и популизма, който залива европейския континент. Труден въпрос е възможността за референдум в Обединеното кралство за оставане или излизане от ЕС, посочи държавният глава. Кризите са преплетени помежду си и си влияят, каза Плевнелиев.

Ако се провалим с третия спасителен пакет за Гърция, това ще се отрази на решението на британското общество да остане в този велик проект за човечеството, наречен Европейски съюз, добави още той.

Съдебната реформа е реформа на реформите, подчерта Плевнелиев. Промяната на конституцията е акт на национално отговорно действие, на демократичност и доказателство, че многообразието добавя стойност за демокрацията, посочи Плевнелиев. Имахме опасения, че парламент с осем групи и 47 партии в тях, може да блокира, но виждате, че нашата демокрация работи и се движи напред, каза президентът.

Той изрази благодарност към премиера и към правителството, че този акт на национално съгласие се случва. В този момент, когато не много други държави правят реформи, България е за пример. Докато други се оплакват, ние действаме и имаме поне десет сектора, където се правят реформи, много от тях напреднали, добави той.

Промяната на Конституцията показва, че ние сме не само голям пример за политическо съгласие, но пример за много неща като финансова дисциплина за реформи и за проевропейска политика и за допринасяне за единния европейски глас, колкото и да е трудно. България винаги е част от решението и ще продължава да е така, каза Плевнелиев.

Той посочи четири основни цели, които са важни за страната до втората половина на 2018 г., когато България ще поеме председателството на ЕС.

Те са приемането на страната в Шенгенското пространство, като първата фаза - отпадането на морските и въздушните граници, да стане максимално бързо; втората цел е влизането в единния надзорен механизъм на Европейския банков съюз, трета - влизането във Валутния механизъм ЕРМ 2, и четвъртата - да имаме отговорно и успешно председателство и да покажем една модерна и демократична България.

Разбира се, ще искаме да отпадне и Механизмът за контрол и наблюдение. Ввярвам, че това, което се случи вчера с намирането на съгласие за промяна на конституцията, ще бъде оценено.