Кога за последно се чувствахте щастливи? Кога за последно усещахте, че животът е хубав, че можете да крачите безгрижно по улицата и да знаете, че каквото и да ви се случва в момента – всичко, в крайна сметка, ще се подреди за добро.

Тъжно е, че много хора са забравили това усещане.

Повечето хора преследват кариера, голяма заплата, повишение и си мислят, че това ще им донесе щастие. Те обаче грешат.

Журналистката Уенди Цукерман пише за психология и в епизод от Science VS развенчава някои митове за щастието и дава съвети за това как наистина да сме щастливи.

Виж още: 8 неща, които хронично нещастните хора не искат да признаят

Доколко ние можем сами да контролираме щастието си?

Оказва се, че голяма част от възможността ни да бъдем щастливи е генетична. Няколко проучвания показват, че между 30 и 80% от щастието ни се диктува от гените.

Около 10% от щастието ни зависи от външни фактори, тоест от това, което ни се случва – доходите, професията, дразнители около нас.

Може би сте чували един прочут цитат на Чарлз Суиндъл - „Животът е 10% това, което ми се случва, и 90% това как аз реагирам на него.“ Е, Суиндъл май е прав.

Пътеката на щастието

Психолозите имат термин - „хедонистична адаптация“. За първи път се използва през 70-те години. Според него ние всички имаме едно ниво на щастие, което е почти непроменливо – независимо какво ни се случва.

Например, получаваме повишение – празнуваме, чувстваме се добре, но това е временно щастие. След това ще продължим по същия начин.

В началото на 90-те години британският психолог Майкъл Ейсенк сравнява това с бягащите пътеки във фитнеса. Според него нашето вечно желание за щастие е като бягащата пътека. Вие тичате, но пътеката не се мести – оставате си на едно място.

Как да направим промяна?

Да, ние все пак можем да направим нещо.

В света на психологията има много установени трикове за подобряване на настроението. Ето няколко:

Медитирайте

Много проучвания показват, че медитирането, или иначе казано спокойното фокусиране над сегашния момент, помага срещу депресия.

Бъдете навън

Природата ни помага да се почувстване по-добре. Разходките в парка, планината и дори преспиването сред природата са доказани методи за подобряване на настроението.

Участвайте в културни дейности

Проучване сред 50 000 души в Норвегия показва, че хората, които са ангажират със социални и културни дейности, като членуване в клуб, посещаване на театър, се справят по-лесно с депресия и чувство на тревожност.

Похарчете пари за някой друг

Проучване от 2008 година показва, че хората се чувстват по-добре, когато направят дарение за благотворителност или купят подарък за близък, отколкото ако похарчат дадена сума за себе си.

Бъдете доброволец

Не по-малко от 40 проучвания от последните 20 години показват, че доброволчеството е полезно за вас. Може да участвате в почистване, да се кандидатирате за доброволец на спортно или културно мероприятие.

Това ще ви даде чувство на удовлетворение от направено добро дело, ще ви запознае с нови хора.