Потокът от бежанци към Европа не секва
Потокът от бежанци от Унгария към Австрия и Германия продължи тази нощ и в предобедните часове, макар и силно намалял, след вчерашния огромен наплив от 10 000 души, които се изсипаха в Австрия, много от тях поели директно към Германия, предаде ДПА. Очаква се обаче да пристигнат още.
Най-малко 1000 души извървяха пеша около полунощ снощи 10-те километра от унгарския граничен град Хедешалом до австрийския Никелсдорф, където чакат железопътни връзки, съобщи австрийската агенция АПА. От Никелсдорф мигрантите хващат влакове за големи градове в Германия.
Само в Мюнхен вчера пристигнаха около 7000 души - главно сирийци, иракчани и афганистанци - с 26 влака. Железопътните компании в двете страни увеличиха капацитета на превозите, за да се справят с огромния поток.
След полунощ днес на гарата в Мюнхен са пристигнали 2000 бежанци, съобщи федералната полиция. Повечето от тях не остават в баварската столица, а се разпределят с влакове и автобуси към бежански центрове из цяла Германия.
Специален влак с хиляда бежанци замина далече на север за Дортмунд, а друг трябваше да тръгне за Брауншвайг, където са подготвени центрове за приемането им, съобщи БТА.
Бежанците, мнозина от тях болни и изтощени от многоседмичната одисея на бягството си от страни, където бушува война, често бяха посрещани с аплодисменти и приветствени възгласи от германци и австрийци, които им даваха храна, вода, лекарства и подаръци.
Но около 1000 новопристигнали в Будапеща отново организираха лагер там и не е ясно дали ще им бъде дадено разрешение и транспорт да напуснат страната. Още вчера унгарските власти заявиха, че предприетата акция за извозването на хилядите пристигнали в предните дни, е еднократна, за да се облекчи мигрантският натиск върху страната, и че оттук нататък стриктно ще спазват миграционните правила на ЕС.
Много от новодошлите са влезли в Унгария през Сърбия. Според полицейски източници и там потокът рязко е намалял. В събота сръбско-унгарската граница са пресекли 744 мигранти, включително 169 деца. Това е двойно по-малко от предишните дни, когато преминаваха по 1500-3000 души дневно.
Междувременно в интервю за късните телевизионни новини генералният директор на австрийските железници Кристиан Керн критикува политиката на унгарските си колеги, които не допускат австрийски влакове на унгарска територия и с това затрудняват извозването на бежанците.
Керн критикува и липсата на информация от унгарска страна за това ще има ли още извънредни влакове и добави, че австрийските железници извозват бежанците безплатно.
Критиката на Керн не спря дотук. Той уточни, че едва в събота вечер е успял да научи за пристигащ късно вечерта влак с 1500 души. "Още една унгарска изненада", заяви той.
Хората от този влак са прекарали нощта в Австрия, тъй като не са били предвидени нощни влакове за Германия. "Успяваме да се доберем до информация от нашите сътрудници в Унгария", изрази възмущението си Керн.
Събитията от последните дни изостриха тона между Унгария и Австрия. Държавният секретар в унгарското Министерство на външните работи Левенте Мадяр критикува днес австрийския канцлер Вернер Файман.
Според унгарската осведомителна агенция МТИ, цитирана тук, Файман бил "излял яда си върху унгарското правителство и неговия премиер (Виктор Орбан) - яд, предизвикан от собствената му неспособност да действа в условията на миграционната криза."
Неделното издание на австрийския "Пресе" публикува интервю с говорителя на унгарското правителство Золтан Ковач, в което остро е критикувано поведението на Австрия и Германия. Той упреква Австрия, че е допуснала през нощта петък срещу събота хиляди бежанци да преминат границата, без да ги идентифицира.
"Време е Австрия и Германия да престанат със своята "двойственост" и да се замислят за своята непоследователност", заявява Ковач.
От своя страна в късните телевизионни новини австрийският канцлер Вернер Файман критикува своя унгарски колега Виктор Орбан и действията на унгарското правителство.
"Става дума за отношението към бежанците. Става дума за това, че ако искаме да направим сигурна границата, трябва да знаем, че в Европа това става само с общи усилия. Не трябва да действаме от позицията на силния, това не води до никъде.
" Хората се страхуват да останат в Унгария, след като миналата година само на десет процента от подалите документи, е признат статут на бежанци, добави Файман.