Четири начина, по които мигрантската криза ще се отрази на Европа
Европа има план за приемането и преразпределянето на допълнителни 120 000 бежанци, което има за цел да облекчи ситуацията в Южна Европа, където мигрантите пристигат от Близкия изток.
Проектоспоразумението отразява едно от многото предложения за система от задължителни квоти за мигранти за страните от ЕС, след като през уикенда Германия наложи граничен контрол вследствие на прииждащите хиляди мигранти.
Въпреки че Европа явно върви бавно към някакво решение, мигрантската криза изглежда, че по-скоро ще се задълбочи, преди да се подобри. Властите изпитват затруднения със справянето с големи групи мигранти, да не говорим за обработването на техните молби за убежище.
Кризата тлее от доста време, но през последните няколко години броят на хората, които искат убежище в Европа, нарасна значително и се очаква да расте още.
Вижте какво влияние може да окаже миграцията върху Европа, според CNBC:
Да подсили работната сила?
Подкрепящите масовата миграция твърдят, че мигрантите представляват добре дошъл импулс за намаляващата работна сила в Европа. В Германия например има голямо търсене на служители в сферата на математиката, информационните технологии, природните науки и технологиите.
Според доклад на Института за икономически изследвания в Кьолн, Германия е изправена пред недостиг и застаряване на работната сила в тези четири индустрии. От института прогнозират по-голямо търсене за повече служители в тези индустрии в бъдеще. Търсене, което част от очакваните само през тази година в Германия 800 000 мигранти биха могли да покрият.
В началото на септември от института излязоха с призив към германското правителство за опростяване на разглеждането на молбите за убежище от страна на квалифицирани служители и за курсове по език и интеграция, за да може тези служители да се влеят в работната сила в Германия колкото се може по-скоро.
Решение за застаряваща Европа?
Дебатът за работната сила върви ръка за ръка с въпроса за демографската бомба със закъснител в Европа, която ще постави под натиск правителствата на континента.
Застаряващото население притиска икономиката в много държави, тъй като все по-голям процент пенсионерали се служители и възрастни хора разчитат на държавата и на работещите. Увеличаващата се работна сила (и раждаемост), от своя страна, компенсират това.
Сред най-големите европейски икономики Германия, Италия и Испания имат едни от най-ниските нива на раждаемост в Европа, според данни на Евростат. В последния си доклад от май Европейската комисия прогнозира, че населението на Германия ще намалее от 81.3 милиона през 2013 г. до 70.8 милиона през 2060 г., така че за страната би било добре да приеме мигранти в трудоспособна възраст.
Миналата седмица вицеканцлерът на Германия Зигмар Габриел заяви, че страната му може да се справя с по 500 000 мигранти годишно "в продължение на няколко години." След като само в събота в Мюнхен пристигнаха 13 000 нови мигранти, Габриел изглежда промени меннието си, заявявайки, че страната е "на лимита на възможностите си."
Железопътният превоз между Австрия и Германия бе спрян като опит за ограничаването на броя на хората, които се насочват на север.
Натиск върху икономиките
Мигрантите може и да подсилят работната сила, но сред по-предпазливите наблюдатели на мигрантската криза в Европа има опасения, че много от мигрантите от Близкия изток и Африка не са квалифицирани и образовани и по тази причина може да се окажат бреме за публичните финанси.
Страните, в които мигрантите пристигат най-много, често след рисковано прекосяване на Средиземно море, са Гърция, чиято икономика е в рецесия, и Италия, която наскоро излезе от дълъг период без икономически растеж.
Антиимиграционни групи твърдят, че притокът на мигранти ще постави под допълнително напрежение обществените услуги като здравеопазването, жилищната и образователната система. Други пък спорят, че нетната миграция (имиграцията минус емиграцията) предлага повече предимства, отколкото недостатъци заради по-високите данъчни постъпления от работещите имигранти.
По-развитите страни в Европа като Германия са най-привлекателни за мигрантите, но макар че тези страни могат да се справят с повече хора, за да посрещнат нуждите си от работна ръка, последният ход със затварянето на границите на Германия показа, че тя не иска прекалено много мигранти.
Министърът на вътрешните работи на Германия заяви през уикенда, че ако бежанците искат защита от Европа, те трябва да приемат, че не могат да избират в коя страна да живеят. 'Не може да има свободен избор на местоживеене за бежанците. Това не съществува никъде по света,' каза той.
Антиимигрантските настроения
Антиимигрантските настроения в Европа се засилиха в последните години, като крайнодесните парти във Великобритания, Германия и Франция печелят все повече гласове на изборите.
Настоящата мигрантска криза в Европа доведе до разделение на общественото мнение, като много хора, които преди това бяха твърдо против миграцията, променят мнението си, след като виждат сърцераздирателните снимки в медиите на деца и възрастни, загинали по пътя си към Европа.
Лидерът на Британската партия на независимостта (UKIP) Найджъл Фараж се противопостави миналата седмица на ръководителя на ЕК Жан-Клод Юнкер, когато той обяви плана за задължителни квоти за разселването на мигрантите, които вече са в Европа, наричайки го "огромна грешка."
Въпреки съпротивата срещу миграцията, хаштагът #migrantswelcome в Tiwtter набра сериозна популярност и хиляди европейци излязоха по улиците, за да посрещнат и приемат пристигащите в техните градове.