Австралийският долар поевтинява, а йената поскъпва днес, след като данни показаха, че фабричната активност в Китай е паднала до 6.5-годишно дъно, което е лош знак за перспективите пред световния икономически растеж.

Предварителната стойност на индекса Caixin/Markit, който следи икономическата активност в Китай, падна до 47.0 за септември, което е най-ниското ниво от март 2009 г. и е под пазарните очаквания от 47.5 пункта.

Данните засилиха опасенията за по-рязко от очакваното забавяне на ръста на втората най-голяма икономика в света и предизвикаха разпродажби на суровинните валути, докато в същото време подкрепиха йената, която е считана за валута убежище.

Австралийският долар поевтиня с 0.9% до 0.7026 щатски долара, отдалечавайки се от близо четириседмичния връх от 0.7280, достигнат в петък.

Спрямо йената австралиийският долар изгуби 1.2% до 84.14.

Йената също така се оскъпи и спрямо долара, като щатската валута изгуби 0.3%, до 119.79 йени.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от валути, отстъпи до 96.263 пункта. По-рано днес доларовият индекс достигна 96.484 пункта, което бе най-високото му ниво от 4 септември насам.

Последните признаци за забавянето на икономическия растеж на Китай биха могли да засилят несигурността около евентуалното вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ, смятат анализатори. Централната банка на САЩ се въздържа от вдигане на лихвите.

Еврото поскъпна с 0.2%, до 1.1137 спрямо долара, отдалечавайки се от дъното от 1.1105, достигнато по-рано през деня, което бе най-ниското ниво от 4 септември насам.

Еврото обаче все още губи около 1.4% за седмицата, след като коментарите от ЕЦБ напоследък засилиха очакванията, че централната банка ща увеличи размера на паричните стимули.