Половината ни туризъм е в сивия сектор
Туризмът е един от секторите с най-висок дял на сива икономика - над 50%. Това заяви в Бургас, а по-късно и във Варна министърът на туризма Николина Ангелкова. В двата морски града се проведоха дискусии на тема "Икономика на светло за по-добро бъдеще", организирани от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и КНСБ.
Министерството на туризма вече е предприело мерки за борба със сивите практики в бранша, част от които е наредбата за туристическата информация, посочи Ангелкова.
При акция "таен клиент" през лятото е установено, че хотели, които отчитат една трета заетост, на практика нямат и едно свободно място. По време на дискусиите хотелиери поискаха догодина да бъде увеличен бюджетът за реклама на родните курорти у нас и в чужбина.
Финансовият министър Владислав Горанов, който бе сред участниците, обеща повече пари, но призова за по-добре насочена реклама и за повишаване на качеството на туристическия продукт. "Сивият сектор в туризма достига 70%", смята председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.
"Ползва се алкохол без платени данъци, не се превеждат осигуровки, няма касови бележки. Каквато и реклама да се направи, при това положение тя ще се превърне в антиреклама", коментира Домусчиев. За да се промени тази ситуация, работодателски организации и синдикатите ще набележат конкретни действия.
Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че трябва да се покаже пълна нетърпимост към сивата икономика. "Според НСИ тя е между 15 и 30%, а според данни на ЦРУ надхвърля 30%", посочи председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.
"Една от успешните мерки за изваждане на бизнес на светло са еднодневните трудови договори в земеделието. От 20 юни насам броят им достигна 66 000", отчете вицепремиерът и министър на труда Ивайло Калфин.
Той посочи, че работата без трудови договори е най-разпространената сива практика според направените т.г. над 34 400 проверки на инспекторите по труда в 29 000 предприятия.
"Сивата икономика не само изкривява пазарните отношения, но и в настоящата предизборна ситуация с купуването на гласове подменя вота на хората", коментира финансовият министър Владислав Горанов. Той припомни, че България е на второто място след Румъния по дял на сивия сектор.
"През тази година при ръст на икономиката от 2% се отчитат 10% повече приходи в бюджета. Това са 1.6 млрд. лв. повече приходи и 400 млн. лв. повече осигурителни вноски. Въпросът е къде са били до вчера тези пари", попита финансовият министър.