Костадин Мунев е изпълнителен директор на Микрофинансираща институция ДЖОБС ЕАД. Притежава богат опит в сферата на микрофинансирането, придобит като мениджър финансов лизинг по проект JOBS на Програма за развитие на ООН в периода 2003 – 2010 г.

Участник в редица международни конференции по теми, свързани с микрофинансирането и съавтор на публикации: „Ръководство за микрокредитиране в Европа“, „От изключване към включване чрез микрофинансиране“, „Пазарно проучване на микрокредитирането за целите на Европейския Инвестиционен фонд – Международно проучване в Западна и Източна Европа: Доклад за България“.

Притежава магистърска степен по финанси от Университета за национално и световно стопанство в София. Владее английски и руски език. Вижте неговото интервю за Profit.bg:

1. Г-н Мунев, микрофинансиращата институция ДЖОБС наскоро рестартира дейността си. Разкажете ни повече за вашата работа.

Микрофинансиращата институция ДЖОБС e част от Групата на Българска банка за развитие. През тази година рестартирахме дейността си и обновихме продуктите си така, че да отговарят максимално на нуждите на бизнеса.

Основната ни цел е да предоставяме достъп до финансиране на микро и малки предприятия, в т.ч. и стартиращи предприемачи, като по този начин намаляваме тяхната „изключеност” от пазара на финансови услуги и им даваме възможност да развият своя бизнес и да изградят добра кредитна история.

2. Какво се случва на пазара на микрокредитирането, какви са най-успешните модели и практики, които се използват при финансирането на микро предприятия?

Що се отнася до микрокредитирането, наблюдава се постепенно изтегляне на търговските банки от този пазарен сегмент, което се обуславя най-вече от по-високия риск и по-малкия размер на търсените заеми. През 2015 г., в сравнение с 2014 г., има намаление в обема на предоставените микрокредити с около 2.8%.

Фактът, че обемът на отпуснатите заеми за микропредприятия е 12.90% по-нисък от този преди кризата, е показателен за необходимостта на микро фирмите да се обърне сериозно внимание и да се улесни достъпът им до кредитиране.

За българските малки и микропредприятия водещи при избора на един или друг тип източник на финансиране са цената на ресурса, както и достъпът и условията при отпускане на заемите. В микрофинансирането основно се предоставя ресурс чрез кредити и лизинги.

Нашите впечатления са, че има сектори, в които традиционно има по-високо търсене на финансов лизинг, като „Селско и горско стопанство“, например, в други сектори се разчита повече на кредити.

Продуктите, които МФИ ДЖОБС предлага, са кредити за инвестиционни цели и за оборотни средства и финансов лизинг за закупуване на индустриално и транспортно оборудване и земеделска техника.

Основният принцип при работата ни е да предоставим достъп до финансиране на микро и малки предприемачи с добри бизнес идеи. Като държавно микрофинансиращо дружество целим максимална прозрачност и максимално улеснение за предприемачите, когато планират разходите си.

3. Какво трябва да знаят собствениците на предприятия, преди да се обърнат към вас за финансиране?

При нас може да кандидатстват микро и малки предприятия, в т.ч. и стартиращи, които са търговци по смисъла на чл. 1 от Търговския закон, кооперации по Закона за кооперациите, занаятчии по Закона за занаятите, земеделски производители и самонаети лица.

Оценката на даден кандидат за отпускане на кредит е комплексна – за нас е важно да има жизнеспособна бизнес идея, ако е възможно – да се разкрият нови работни места и т.н.

4. Споменахте стартиращи предприятия, отпускате ресурс и на фирми без кредитна история, така ли?

МФИ ДЖОБС няма изискване за извършване на дейност определен период от време преди кандидатстване. Финансираме и новосъздадени фирми и бизнеси, ако видим жизненоспособна бизнес идея и потенциал чрез нея да се изплаща заемът.

През 2015 г. около 10% от одобрените ни клиенти са със стартиращ бизнес, като целта ни е делът им да се увеличи през следващата година.