Свръхпродадените и свръхкупените компоненти на SOFIX
В края на годината инвеститорите ще погледнат към портфейлите си, като ще се опитат да ги ребалансират, според собствените си представи и схващания.
Дали ще прибегнат към закриване на губещите си позиции или ще предпочетат да ги запазят - това е въпрос на личен избор.
Традиционно, сред техническите анализатори е налице схващането, че цената на един актив има склонност да се движи около средните си нива за един по-дълъг период от време. В тази насока най-често цената на акциите се сравнява с 50-дневната им средна величина, за да се определи какво е отклонението и да се търси потенциал за връщане към нормалните нива на търговия.
При всички положения компонентите на индекса SOFIX са се представяли по различен начин през годината.
Въз основа на това колко далеч се търгуват те от 50-дневните си средни величини можем да определим кои от тях са „свръхкупени“ (в най-голяма степен над средните си величини) или „свръхпродани“ (в най-голяма степен под средните си величини).
Първо трябва да кажем, че като цяло индексът на сините чипове SOFIX се търгува под средната си за последните 50 дни стойност. По-точно 1.4% под нея. Това отклонение обаче не е прекомерно, за да говорим за „свръхпродаденост“ на индекса.
Както се вижда от таблицата по-долу, като най-продаден елемент на индекса можем да определим Индустриален Холдинг България. Акциите на дружеството се търгуват с 8.5% под средната им за последните 50 дни величина.
На второ място са акциите на Стара планина Холд., което е и второто дружество, чиято цена е с над 5% под средната за посочения период.
Като цяло основната част от дружествата от индекса се търгуват с между нула и 5% под средната си за последните 50 дни величина. Това не е особено изненадващо предвид на понижението на индекса за този период.
Книжата на четири дружества се търгуват над средните си за последните 50 дни стойности. С най-много над тази цена се търгуват книжата на Неохим – с 5.8% по-нагоре. Холдинг Варна е на втора позиция, като цената на търговия на акциите на холдинга е с 4.6% над средното им ниво за последните 50 сесии.
С по-малък процент над средната си величина се търгуват още акциите на Фонд за недвижими имоти България и Централна кооперативна банка.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на БФБ.