Колебаете се дали сте песимист или оптимист? Независимо какви са възгледите ви, можете да се научите да бъдете по-оптимистични и да се възползвате от здравословните ползи от това.

В своята книга „Наученият оптимизъм: Как да промените мисленето и живота си“ Мартин Селигман казва, че вътрешният диалог – нещата, които казваме на себе си в дадена ситуация – определят колко позитивни или негативни сме. Селигман определя три неща, които трябва да имате предвид, когато нещата се объркат:

Продължителност

Това, което се случва, ще продължи ли вечно или е само временно? Оптимистите приемат, че някои добри неща са вечни, а някои лоши събития са преходни. За песимистите е вярно по-скоро обратното.

Вижте още: 14 навика на нещастните хора

Вижте още: Какво се случи, когато спрях да се оплаквам за 2 седмици

Повторяемост

Когато нещо се случва, универсално ли е или е специфично? В стресиращи ситуации и събития песимистите си казват „Винаги става така“, докато оптимистите осъзнават, че случилото се не представлява целия им живот, а е само един лош ден.

Персонализиране

Колко отговорен се чувствате за настъпилото стресиращо събитие? Песимистите обикновено обвиняват себе си, докато оптимистите търсят обстоятелствата в ситуацията. Това не означава, че оптимистите никога не поемат отговорността за случващото се.

Вместо да се обвиняват обаче, те си казват „имах лош късмет“ или „Направих грешка. Ще се справя по-добре следващия път“.

Използвайте тези три ключови критерия, за да оцените отношението си към случващото се и да определите дали според вас чашата е наполовина пълна или наполовина празна.