10 основни разлики между бедните и богатите
Бил съм богат, бил съм и беден. Познавам и двете страни на живота много добре, споделя Даниел Али, милионер и бизнес експерт.
Имах бедно детство и знаех, че искам да бъда богат. На 24 г. спечелих първия си милион, пише Али в Entrepreneur.com.
Да си богат е избор, който всички ние трябва да направим. Бил Гейтс казва: "Не си виновен, ако си се родил беден. Виновен си обаче, ако умреш беден." Няма причина, поради която да живеете в бедност. Богатството ви очаква, но трябва да решите дали го искате в живота си.
Вижте още: Богатите никога не казват тези четири неща, не го правете и вие
Али споделя, че дълго време е имал проблеми с това да повярва, че в крайна сметка може да стане богат. След това разкрива начина, по който мислят бедните и богатите.
Ето 10-те основни разлики между тях:
1а. Бедните хора са скептично настроени
Али си спомня как негов колега казва "Тези автомонтьори са измамници! Те винаги търсят слабите хора. Ще те таксуват за нещо в момента, в който погледнеш на другата страна!!" Той смяташе, че всички несправедливо искат неговите пари и че всички го преследват за нещо.
1б. Богатите хора се доверяват
Изненадващо голяма част от богатите хора оставят колите и къщите си незаключени. Точно обратното, в местата с голяма бедност подобно поведение е малко вероятно. Богатите хора имат склонност да се доверяват на хората, с които се срещат (в разумни граници) и дават на останалите възможността да бъдат себе си.
2a. Бедните хора търсят вина
Хората, които са бедни винаги търсят проблемите, вместо решенията. В крайна сметка те обвиняват средата, онстоятелствата, работата, времето, правителството и имат много дълъг списък с причини за това защо не могат да са успели.
2б. Богатите хора търсят успеха
Богатите хора разбират, че за всичко си има причина. Вместо да позволяват живота да им се случва, те предприемат преки действия и правят така, че да се случват големи неща. Те оставят настрана всички извинения и унищожават списъците с виновници, защото трябва да свършват това, което трябва да се свърши.
3a. Бедните хора правят предположения
Когато става въпрос за познаването на истината, бедните хора често правят предположения. Ако искат да се запознаят с някой известен човек, те може да кажат: "Той/тя вероятно няма време да разговаря с мен." Вместо да проверят фактите или да зададат въпроси, те никога не правят истински опит, когато става въпрос за това, което искат.
3б. Богатите хора задават въпроси
Много богати хора задават въпроса: "Какво ще стане, ако...?" Например: "Какво ще стане, ако напиша имейл на президента и той или тя отговори?" Ако започнете да задавате въпроси, ще си спестите много неща. Силата е в ръцете на тези, които задават правилните въпроси.
4a. Бедните хора казва "Те" и "Тях"
В магазина жената на касата казва: "Те никога нямат достатъчно касиери. Не знам какво им става." Очевидно тази жена не се асоциира с компанията и не поема никаква отговорност за работата си. Тя определено се дистанцира от работата, която й носи заплатата.
4б. Богатите хора казва "Ние"
В един от любимите ресторанти на Али сервитьорът казва: "Ние с голямо удоволствие приготвяме нашите пържоли на истински огън." Неговото чувство на гордост и собственост стимулирали Али да му даде по-сериозен бакшиш. Естествено, че ще бъдете богати, когато инвестирате повече в това, в което вярвате.
5a. Бедните хора искат да минат по-най-евтиния начин
Али споделя, че преди време пазарувал с познат, който искал да купи възможно най-евтините дрехи, които намери. Той преглеждаше обезценени дрехи, от които дори нямаше нужда, но в крайна сметка купи заради "изгодната сделка." За съжаление, не носи нито една от тях, тъй като бе купил само цената.
5б. Богатите хора искат най-доброто
Богатите хора правят всичко възможно, за да открият качествения материал. Те не се ограничават само до цената и често търсят услуга, докато пазаруват. Богатите хора искат организирани услуги и никога няма да се задоволят с неща, които са безполезни и неизползваеми.
6a. Бедните хора мислят, че парите са по-важни от времето
Милиони хора по света заменят своето ценно време за пари. Винаги можете да си върнете 500 долара например, но не можете да си върнете 50 часа отново. Въпреки това повечето хора заменят времето си срещу пари и така и не осъзнават истинския си потенциал заради това.
6б. Богатите хора знаят, че времето е по-важно от парите
Богатите хора никога не заменят времето си за пари. Нещо повече, те търсят удовлетворяващи преживявания, които променят сериозно живота им. Тяхната кариера е насочена повече към това да правят неща, които им харесват и да помагат на другите, вместо просто да работят нещо срещу ниско заплащане.
7a. Бедните хора подражават
Когато един беден човек види възможност, той често разбира как другите го правят и им подражава. Най-често той или тя никога не се замисля за някакъв друг начин, по който могат да се направят нещата. Вместо това се задоволяват със схващането, че правейки това, което другите правят, е най-доброто нещо, което могат да направят за себе си.
7б. Богатите хора създават
Богатите съседи на Али останали недоволни от факта, че когато получили своето Porsche, то не било точно в зеления цвят, който те толкова много искали. Заради това те решили сами довършат автомобила по начина, по които си го представяли с безпрецедентни спецификации, а той споделя, че никога не бил виждал такъв автомобил!
8a. Бедните хора се оплакват, заклеймяват и критикуват
Повечето бедни хора са се научили как да бъдат бедни от техните предци. Техните роднини са ги подготвили да вярват, че всички "нищо не е наред" вместо, че всичко е наред. Ако някога сте чували някой да пита "Какво не е наред?", знаете за какво става въпрос.
8б. Богатите хора се ценят и се наслаждават на нещата, с които са благословени
Богатите хора знаят, че имат много привилегии и не ги приемат за даденост. Заради това, че ценят подаръците, любовта и обстоятелствата, те са способно да получават повече от тях.
9a. Бедните хора търсят съвети от аматьори
Те често се вслушват в мнението на другите и търсят одобрението на познати. Те вярват почти на всичко, което чуят, без да го поставят под въпрос. Те приемат мненията като факти и си забраняват да проучват нещата, след като са доволни от някакъв отговор.
9б. Богатите хора търсят съвети от експерти
Богатите са се научили да мислят сами. Ако не могат да разберат нещо, те търсят съвет от експерти. Обикновено те плащат за този съвет и получават разнообразие от възможности. Те знаят, че експертите дават единствени идеи, което означава, че не са особено обвързани с конкретно действие.
10a. Бедните хора имат големи телевизори
Бедните хора отделят много време да се отнасят в неща, над които често имат много малко или почти никакъв контрол. Използват свободното си време, за да избягват изкуството на мисленето (което е най-предизвикателната задача) и да се отдават на това, което мнозина смятат за "развлечение."
10б. Богатите хора имат големи библиотеки
Богатите хора са образовани и четат много книги. Те използват знанията си по начини, които им носят ползи. Вместо да се занимават с неангажиращи неща, те се опитат да вникват в разума си, да разберат себе си и останалите и света, в който живеят.