17 невероятни факта за Саудитска Арабия
Миналия петък предвожданият от Саудитска Арабия петролен картел ОПЕК реши да запази нивата си на производство, но остана разделен по отношение на тавана на производството, за който не успя да постигне съгласие.
Това би могло да вещае мрачни времена занапред за около половината от членовете на организацията.
Саудитска Арабия в същото време има свои собствени проблеми за решаване, тъй като бюджетният натиск продължава да се засилва, а слуховете за втрешнополитическо разделение продължават да се множат.
Вижте няколко интересни фактора за икономическото, демографското и културното положение на Саудитска Арабия, подбрани от Business Insider.
В столицата на Саудитска Арабия всеки ден се продават по около 100 камили.
Столицата Рияд има голям пазар за камили.
През 2015 г. в страната е екзекутиран средно по един човек на ден.
"Най-малко 151 души са били екзекутирани в Саудитска Арабия от началото на годината. Това е най-големият брой от 1995 г. насам," според Amnesty International.
"В предходните години броят на екзекуциите в страната рядко е нахдхвърлял 90".
Огромното петролно поле Гавар разполага с достатъчно резерви за напълването на 4 770 897 басейнa с олимпийски размери.
Петролните резерви на кралството са огромни. Петролното поле Гавар е най-голямото в света. То съдържа още близо 75 млрд. барела петрол.
Саудитска Арабия е най-голямата страна в света, в която няма река.
Саудитска Арабия е 13-ата най-голяма страна в света по територия и втората най-голяма в Арабския свят с площ от 2 149 690 млн. кв. км. Пред нея е само Алжир.
Близо 95% от страната е пустиня или полупустиня. Едва 1.45% от земята е обработваема.
Страната не разполага с река, но дългите й крайбрежни ивици й осигуряват сериозни позиции при корабния транспорт (особено по отношение на петрола) през Персийския залив и през Суецкия канал.
Вижте още: 10 мрачни факта за Саудитска Арабия
Саудитска Арабия е единствената страна в света, където жените нямат право да шофират.
"Консервативната ислямска държава няма писмена забрана за жените шофьори, но според местните закони гражданите трябва да използват издадени там шофьорски книжки, докато пребивават в страната. Такива документи не се издават на жени, което на практика означава, че е незаконно жените да шофират," според Reuters.
Населението на Саудитска Арабия е малко повече от това на щата Тексас. БВП на Тексас обаче е близо два пъти по-голям от този на Саудитска Арабия.
Населението на Саудитска Арабия е близо 28.8 милиона души през 2013 г., докато това на Тексас е възлизало на 26.5 милиона. БВП на Саудитска Арабия обаче е около 750 млрд. долара през 2013 г., докато този на Тексас възлиза на 1.4 трлн. долара.
Петролният сектор на Саудитска Арабия съставлява 45% от БВП, което го прави по-голям от БВП на Ирак, Мароко, Руанда и Тонга, взети заедно.
Петролният сектор на Саудитска Арабия съставлява близо 335.372 млрд. долара от БВП.
БВП на Ирак е 222.879 млрд. долара, на Мароко 104.4 млрд. долара, на Руанда 7.451 млрд. долара, а на Тонга 466 млн. долара.
Саудитска Арабия строи най-високата сграда в света, която ще е с височина 1 км, или по-висока от Леброн Джеймс, наложен 492 пъти един върху друг.
Саудитска Арабия официално получи зелена светлина за строежа на най-високата сграда в света - Jeddah Tower или Kingdom Tower. Височината й се очаква да достигне 1 км.
Ирак обаче планира да изпревари Саудитска Арабия, като построи още по-висока сграда, която ще се извисява с повече от 150 м. над Jeddah Tower.
Леброн Джеймс е висок 2.03 метра.
Разходите за строителството на Kingdom Tower се очаква да бъдат 19.2 пъти повече от това, което е заработила певицата Тейлър Суиф през миналата година.
Kingdom Tower се очаква да струва 1.23 млрд. долара.
Доходите на Тейлър Суифт за 2014 г. възлизат на 64 млн. долара.
Смята се, че зигзагообразната граница между Саудитска Арабия и Йордания е страничен продукт на любовта на Уинстън Чърчил към гарнираните с обилно количество алкохол обеди.
Йордания и Саудитска Арабия споделят страннa на форма граница, наричана Хълцането на Уинстън или Кихането на Чърчил.
Според някои слухове Уинстън Чърчил, в ролята си на държавен секретар, отговарящ за колониите, е начертал тази граница с химикал в неделен следобед в Кайро след напоен добре с алкохол обяд.
Близо 60% от трудовата сила в Саудитска Арабия са чужденци.
В трудовата сила на кралството има структурно подобрение, но то продължава да разчита сериозно на чуждестранни работници. "Саудитците продължават да работят основно в публичния сектор без много стимули да се присъединяват към частния сектор или да подобряват производителността си," според Разан Насър от HSBC.
Повечето от хората, които работят в петролния сектор и в сектора на услугите на Саудитска Арабия, са чужденци.
Това създаваше доста проблеми по времето, когато погребенията на немюсюлмани бяха строго забранени на саудитска почва. Ограниченията бяха облекчени през 2012 г.
Вижте още: Истинското лице на Саудитска Арабия
Делът на жените в трудовата сила в Саудитска Арабия е близо 20%, или осмия най-малък в света.
За сравнение в САЩ участието на жените в трудовата сила е близо 47%, в Германия около 54%, а в Япония 49%.
Общо 47% от населението в кралството е на възраст под 24 г., а едва 5% на възраст над 60 г.
Младото население на Саудитска Арабия наистина изпъква на фона на застаряващото население във водещите икономики като Япония.
Икономическият растеж на Саудитска Арабия се движи от нарасналите ресурси, а не от нарасналата производителност.
Саудитска Арабия строи шест "икономически града", които се очаква да увеличат БВП на страната с 3.5 пъти, колкото е БВП на Кения.
В опит да диверсифицира икономиката си, Саудитска Арабия строи "шест икономически града", които се очаква да добавят 150 млрд. долара към БВП на страната.
Градовете са разпръснати из страната и се очаква да създадат 1.3 млн. нови работни места и да увеличат БВП на глава от населението от 13 000 до 33 500 долара.
Военният бюджет на Саудитска Арабия е четири пъти по-голям от БВП на Афганистан.
Военните разходи на Саудитска Арабия бяха увеличени до 80.8 млрд. долара през 2014 г., в сравнение с 67 млрд. долара през 2013 г., което ги нарежда на четвърто място в света след САЩ, Китай и Русия.
Трябва да се отбележи също така, че военните разходи на Саудитска Арабия съставляват 10.4% от нейния БВП, което е доста. При повечето страни тези разходи възлизат на между 2% и 4%, като в САЩ за около 3.5%.
БВП на Афганистан е 20.7 млрд. долара през 2103 г.
Огромните петролни приходи на Саудитска Арабия й позволяват да харчи средства неефективно. На фона на по-ниските цени на петрола обаче става очевидно, че този модел не е устойчив.
"Бумът в цените на петрола през последното десетилетие донесе със себе си и огромен ръст на фискалните приходи, което позволи голямо повишение на разходите и условия на ниска фискална дисциплина," според Насър.
"Този процес излиза много скъпо на страната и не винаги е бил ефективно управляван, което често е водело до неефективно потребление."