Марулята три пъти по-вредна за околната среда от бекона?
Вегетарианството може би не е толкова полезно за околната среда, колкото мнозина си мислят. Точно обратно може би дори й вреди.
Според ново проучване на Carnegie Mellon University много от често срещаните зеленчуци като марулята изискват повече ресурси на калория за отглеждане и отделят повече емисии на парникови газове, отколкото някои видове месо.
Намаляването на теглото на населението като цяло има положителен ефект върху околната среда, но според проучването здравословното хранене оказва по-голям вреден ефект въху околната среда.
От Carnegie Mellon са проучили ефекта от различните храни от отглеждането, преработването и транспортирането им до продажбите, обслужването и съхраняването й от домакинстввата.
Авторите на проучването също така са отчели промените в енергийната употреба , синия воден отпечатък и емисиите на парникови газове, пише Daily Mail.
“Консумацията на маруля е три пъти по-лоша по отношение на емисиите на парникови газове, отколкото консумацията на бекон,” казва Пол Фишбек, от университет Carnegi Mellon.
Вижте още: Вредно ли е наистина месото и кои са отровните вещества в него
“Много от често употребяваните зеленчуци изискват повече ресурси на калория за отглеждането им, отколкото мислите. Патладжанът, целината и краставиците изглеждат особено зле в това отношение в сравнение със свинското или пилешкото месо.”
Учените са открили, че приемът на по-малко калории и намаляването на теглото на населението би намалило енергийната употреба и би довело до 9% понижение в употребата на вода и до намаляване на емисиите парникови газове.
Консумацията на по-здравословни храни обаче увеличава вредните ефекти върху околната среда.
Плодовете, зеленчуците и млечните продукти допринасят за увеличаването на енергийната употреба с 38%, както и за повишението с 10% на употребата на вода и с 6% на емисиите парникови газове.
“Между хранителният режим и околната среда има сложна връзка. Това, което е полезно за нашето здраве, невинаги е полезно за околната среда. Това е важно да се знае, когато се разработват насоки по отношение на хранителните режими в бъдеще”, казват учените.