В Ню Йорк бедни и богати използват различни входове в една сграда
Противоречивата “врата за бедни” в луксозен небостъргач на Линкълн скуеър най-накрая вече се използва, което пък създава финансов апартейд в стил Ню Йорк.
Наемателите, които са били избрани да обитават един от 55 апартамента за хора с ниски доходи в лъскавата 33-етажна сграда, наскоро започнаха да влизат през вратата за бедни, а мнозина са притеснени от очевидната неравнопоставеност.
“Нещото, което най-много не ми допада, е, че нямаме същите удобства,” казва 27-годишната Кристина Фигуерас, самотна майка на две деца.
Въпреки че Фигуерас смята, че е извадила късмет, за да получи апартамента с две спални под наем за 1 082 долара на месец, след като се мести от по-бедна част в горен Манхатън, тя твърди, че наемателите, които не са толкова заможни, нямат миялни машини и осветителни тела в спалните и всекидневните.
Наемателите в “бедната” част от сградата, където наемите започват от 833 долара на месец за студио без изглед към реката, имат достъп единствено до стаичка за велосипеди, недовършено перално помещение и общи площи, които се намират в близост до двор, в който нямат право да влизат.
Вижте още: 62 души в света са богати, колкото 3.5 милиарда от най-бедните
Техните заможни съседи в останалите 219 апартамента с изглед към реката, чиито цени започват от 1.3 млн. долара, могат да ползват два фитнеса, басейн, киносалон, боулинг, портиер и луксозно фоайе.
Те също така могат да се разхождат из двора, до който има достъп само от “богатата” страна на сградата.
Богатите и бедните не само имат отделни входове - откъм Ривърсайд булевард и 62-ра улица, респективно, но и се видят, че живеят на различни адреси. Богатите официално живеят на Ривърсайд булевард 50, а бедните на Ривърсайд булевард 40.
44-годишният наемател с ниски доходи Ерик Олм се нанася на шестия етаж в апартамент с една спалня, а всичките му прозорци гледат към забранения двор.
“Би било хубаво, ако можех да го използвам,” казва той пред New York Post.
Друг наемател от бедната част на сградата се оплаква, че звънците и домофонната уредба не работят.
“Постоянно казват, че ще ги оправят, но това така и не става,” казва същият наемател, който е пожелал да остане анонимен, за да не изложи на опасност пребиваването си в сградата.
За да се класира за апартамент с “достъпен” наем, едно четиричленно семейство трябва да печели по-малко от 50 000 долара на година, а поотделно не повече от 35 000 долара. Близо 90 000 души са кандидатствали за 55 жилища в тази сграда.
Строителната компания Extell бе подложена на критики през 2013 г., след като предложи да построи жилища за хора с ниски доходи в луксозната сграда, които да използват отделен вход. Построяването на такива жилища означаваше, че Extell ще се възползва от данъчни облекчения в размер на милиони долари и ще получи допълнителни права за строеж.
Градската управа на Ню Йорк разреши този проблем, като прие наредба през миналата година, съгласно която жилищата за хора с ниски доходи трябва да имат същия вход и общи площи, както останалите имоти в сградата.
Сгради като тази на Extell обаче, чието строителство е започнало преди 15 юни 2015 г., може да не спазват изискването.