Изолиран, мръсен и ужасно студен - този град убива жителите си
Изолиран, замърсен и преди всичко - студен, това е град, построен върху изненадващо богатство.
Норилск, намиращ се на 402 км северно от Полярния кръг, може да се похвали с най-големите находища на никел, мед и паладий на планетата, а неговите мини са наистина процъфтяващи.
Затворници от Гулаг разширяват селището през 1935 г., като през следващите 20 години 500 000 души вземат участие в неговото изграждане. Хиляди губят живота си по време на този процес.
Днес Норилск е най-северният град на Земята и все още е земя на крайностите. Средната температура на въздуха тук е -10 °, достигайки -55 през безкрайната зима.
През цели два месеца от полярната нощ хората живеят в почти пълна тъмнина. Норилск е в капана на снега осем или девет месеца в годината.
Въпреки това градът има 170 000 жители, в чието ежедневие съществува не само отчаяната битка със зимата, но и забавления, като слънчеви бани, пикници и партита.
По очевидни причини повечето дейности в населеното място, включително и спортни събития, се случват на закрито.
Често децата са принудени да прекарват по няколко месеца в затворени помещения, като градът разполага със сгради, в които се извършват дейности като колоездене и бягане, дори и през зимата.
По време на сериозните застудявания конвой от 15 до 20 автобуса превозва работниците. Ако един автобус се повреди, пътниците се качват на друг. И това се повтаря по три пъти на ден.
Първите обитатели на Норилск се установяват в района в началото на 1900 г., след като са открити богати залежи от полезни изкопаеми, създадени преди 250 милиона години в подножието на планината Путорана.
През 1935 г. СССР започна изграждането на металургичен комплекс за извличане на материали, което се извършва от затворници, осъдени на смърт в дивата пустош на Арктика.
Съветският съюз се разпада през 1991 г., но градът процъфтява и Норилск Никел днес е световен лидер в производството на никел и паладий. Компанията е отговорна за формирането на 2% от руския БВП.
Условията за работа на миньорите обаче все още не са идеални, въпреки че те получават 90 дни отпуска в годината и се пенсионират на 45 години.
Норилск се намира в топ 10 на най-замърсените градове на Земята. Всяка година повече от 2 милиона тона газове се изхвърлят в атмосферата.
Вижте още: Десетте най-мръсни градове в света
Средната продължителност на живота тук е с 10 години по-малко, отколкото в други региони на Русия, рискът от рак е два пъти по-високо, а респираторните заболявания са широко разпространени.
Проучвания сочат, че качеството на въздуха в района е отговорно за 37 на сто от смъртните случаи на деца и за 21.6 на сто от смъртните случаи при възрастните.
Полярните дни и нощи пък оказват силно влияние върху човешкото тяло, което се бори да се адаптират към тези екстремни условия.
Продължителната тъмнина води до намаляване на отделянето на хормона мелатонин, чрез който се регулират много функции на организма.
Това води до срив на нервната система, постоянна умора, психологически дискомфорт и депресия. Липсата на мелатонин предизвиква преждевременно стареене и спомага за развитието на рак.