За Швеция решението на ООН за Асандж няма да е от значение
Еквадорските власти ще позволят на Джулиан Асандж да остане в посолството на страната в Лондон колкото поиска. „Дали сме му убежище и това решение е в сила, също както причината за него”, заяви външният министър Рикардо Патино.
В средата на миналия месец Патино също така каза, че Асандж може спокойно да отпътува и получи закрила в самия Еквадор, стига веднъж да напусне посолството. Изказването идва ден, преди работна група на ООН да оповести решението си по жалбата на Асандж, че намеренията на британските власти да го арестуват и пратят на съд в Швеция превръщат пребиваването му в посолството в незаконно задържане.
Многобройни предварителни информации, включително от шведското външно министерство, сочат, че ООН ще отсъди в полза на Асандж. По-рано вчера самият той каза, че ако това е така, той ще се счита за свободен човек, който може да напусне посолството.
Австралиецът е там от 2012 г., като Еквадор му предостави убежище под заплахата да бъде арестуван и екстрадиран в Швеция, където е съден по обвинения в изнасилване от 2010 година. Шведската прокуратура заяви, че решението на ООН не се отнася до нейното разследване.
На свой ред британското Външно министерство обяви, че Асанж ще бъде арестуван, ако напусне посолството. Асандж се опасява, че Швеция ще го екстрадира в САЩ, където са му повдигнати много по-тежки обвинения.
През 2010 година сайтът му „Уикилийкс” публикува стотици хиляди строго секретни документи – от доклади на американската армия за войните в Афганистан и Ирак до дипломатически грами от посолствата на Вашингтон по целия свят.
Основният информатор на Асандж, бившият военен Брадли Манинг, който му е изпратил секретната информация, вече беше осъден на 35 години затвор. Изтеклите документи демонстрират тъмната страна на американските военни и дипломатически игри.
Те свидетелстват за издевателствата на американската армия над цивилно население и участието на посланиците на САЩ във вътрешнополитическите игри на приемащите ги страни, включително в България, припомня БГНЕС.