Петролът и азиатските индекси се понижават
Фючърсите на петрола се понижиха по време на азиатската търговия днес, след данни посочили рекордни запаси от петрол в САЩ. През изминалата седмица запасите в най-голямата световна икономика са нараснали с 2.1 млн. барела до върховите 504.1 млн. барела.
Поевтиняването на петрола стана реалност въпреки коментарите от страна на петролния министър на Ирак, че преговорите за намиране на равновесна цена на петрола, между страните членки на ОПЕК и останалите производители, ще продължат.
„Пазарът очаква по-нататъшно повишение на предлагането“, коментира Тони Нунан, мениджър в японската финансова институция Mitsubishi Corp, цитиран от CNBC.
“Ключът към намиране на сделка е Иран. Страната обаче даде ясно да се разбере, че иска да върне нивата на производството си отпреди санкциите“, допълва още Нунан. „По отношение на достигането до споразумение всичко сочи към края на годината, когато Иран се очаква да достигне пълния си капацитет на производство от 4 милиона барела на ден. Дотогава обаче проблемите за производителите ще са толкова големи, че всички ще стоят на масата за преговорите за намаляване на производството“, допълва специалистът.
Брентът с доставка през април загуби 38 цента от стойността си до нива от 33.90 долара за барел.
Спадът в цената на петрола засегна азиатските индекси, които се понижиха от триседмичния си максимум. Индексът MSCI Asia-Pacific, който следи представянето на акциите в региона, се понижи с над 0.8%.
За трите дни до четвъртък, петролът поскъпна с 14%, след като Саудитска Арабия и Русия се разбраха да замразят производството си при нивата от януари.
„Споразумението има стойност с това, че ограничава водещите производители на петрол от това да добавят предлагане към и без това наситения пазар. То обаче не помага особено за коригирането на настоящия дисбаланс между търсенето и предлагането“, коментират в писмо към клиентите си от BMI Research.