Синята лагуна - кътче от рая с адрес в Исландия
Синята лагуна представлява уникален геотермален източник, принадлежащ към най-посещаваните забележителности в Исландия.
Около естествените басейни е образуван термален комплекс, който всяка година се посещава от около 300 000 души.
Синята лагуна се намира на територията на град Гриндавик на полуостров Рейкянес, Югозападна Исландия.
Топлите води на басейна са богати на минерали и притежават лечебни свойства.
На широчина тази забележителност е 200 метра, а на дължина - около 2 км. Дълбочината на водоема варира - между 1 и 3 метра. Температурата на водата е средно 37-40 градуса по Целзий. Дори през зимата температурата на водата не пада под посочената.
Полуостров Рейкянес, в чиито недра се е образувал горещият извор, е формиран главно от пореста лава.
Синята лагуна представлява изкуствено създаден термален басейн. Водата в него постъпва от близкоразположена геотермална електростанция - Свартсенги. Тя се обновява на всеки два дни.
До преди време туристите се къпеха в басейна напълно безплатно. Случаите на изгаряния обаче накараха местната управа да загради територията на басейна и да регулира температурата на водата.
Известно е, че горещата вода идва от недрата на земята и достига повърхността. След това се използва по много начини, включително за генерирането на електричество.
През 1981 година лечебните свойства на водата в басейна се популяризират. Много хора се стичат, за да правят горещи "вани".
През 1992 година за аудиторията е открит и геотермалният комплекс Синята лагуна. На територията му вече много години наред функционира център за изследвания и разработки.
Синята лагуна се състои 2/3 от морска вода и 1/3 от прясна вода.
Коктейлът от термалния източник съдържа минерални соли, силиций, синьо-зелени водорасли и т.н. Според учените водата лекува всякакви кожни заболявания, в частност псориазис.
Лечебните процедури третират в дълбочина кожата. Прочистват я и я оздравяват. Водораслите на свой ред я правят мека и подхранена.
Когато водата в басейна достигне 37 градуса по Целзий, наситеността на силиция в състава й се засилва. Образува се характерна бяла маса, която обичайните посетители на басейна добре познават.
Когато слънчевите лъчи преминат през молекулите на силиция, водата получава прословутия небесносин цвят.
В толкова неблагоприятни условия за живот обаче не може да оцелее нито един жив организъм.
Край Синята лагуна се простират няколко километра безжизнени пейзажи. Те са като застинали.
Спа комплексът в района е заобиколен от клиника, ресторанти, магазини, кафе и зона за отдих. Посетителите имат възможност да се развличат по много начини.
Синята лагуна е отворена за посещение ежегодно.