Жертвите на атентата в Анкара се увеличават
Още трима души починаха вследствие на нараняванията си, получени при снощния атентат в Анкара, съобщи турският здравен министър Мехмет Мюезиноглу. Така общият брой на загиналите стана 37.
Към момента 71 души, които са получили различни наранявания, са настанени в лечебни заведения - 15 от тях са в реанимация, а още 14 с в отделения за неотложна помощ, съобщи ТАСС.
По-рано беше съобщено за 34 загинали при атентата, а министърът на вътрешните работи Ефкан Ала потвърди версията, че не жива бомба, а автомобил, натоварен с експлозиви, се е взривил на най-оживеното място в Анкара, като това е констатирано от събраните веществени доказателства.
Турската полиция е задържала най-малко 14 души, за които се предполага, че могат да бъдат съпричастни към терористичната атака. Според Гьонгюр Азми Туна, управител на провинция Ескишехир, са арестувани 12 души от Кюрдската работническа партия (ПКК) в Ескишехир и други две лица в Истанбул.
Турските власти съобщиха, че имат доказателства за участието на членове на ПКК в експлозията в Анкара. Според полицията, единият от атентаторите, организирали експлозията, е член на ПКК от 2013 година. Според следователите, заподозряната 24-годишна жена, за която бе съобщено по-рано, е от град Карс в Източна Турция.
Турските ВВС извършиха масирани бомбардировки срещу 18 обекта на Работническата партия на Кюрдистан (ПКК) в Северен Ирак часове след атентата. Анадолската агенция предаде, че 9 самолета Ф-16 и два Ф-4 са атакували включително и цели в планините Кандил, където е базирано ръководството на ПКК.
След атентата в Анкара президентът Реджеп Тайип Ердоган се закани „да постави на колене" терористите, припомня БГНЕС. „Народът ни няма защо да се безпокои, борбата срещу тероризма със сигурност ще авърши с успех", подчерта държавният глава. Подобни бяха думите и на вътрешния министър Ефкан Ала. Според високопоставени правителствени източници атентатът е дело на ПКК.
Междувременно Министерството на телекомуникациите и съобщенията ограничи достъпа до Фейсбук и Туитър заради активното споделяне на снимки, видеозаписи и коментари по повод кървавата баня в Анкара.
Световни лидери и организации осъдиха атентата и изразиха съболезнованията си към близките на загиналите и турския народ.