Извънредният съвет на ЕС не набеляза нови мерки срещу тероризма
Извънредният Съвет на вътрешните министри на ЕС, свикан във връзка с атаките на 22 март в Брюксел, приключи без нови решения за борбата срещу тероризма. След срещата министрите на вътрешните работи на 28-те страни от ЕС заявиха, че общността трябва да започне на практика да изпълнява стъпките, които са предприети преди това.
"Не ни е нужно нищо ново. Просто трябва да започнем да изпълняваме мерките, които вече са съгласувани и приети от страните-членки", каза холандският министър на вътрешните работи Роналд Пластерк. Сред основните мерки, които посочи той, са обмен на базата данни на Шенгенската система и Европол, както и сътрудничеството между разследващите органи, службите за сигурност, полицията на страните членки на ЕС.
Освен това страните от ЕС трябва възможно най-скоро да завършат с разработването на европейското законодателство за борба с тероризма, включително създаването на регистър с данни за пътниците в самолетите, посочи Пластерк, цитиран от БГНЕС.
Както отбеляза от своя страна европейският комисар по миграция Димитрис Аврамопулос, държавите-членки трябва да работят в по-тясно сътрудничество, за да си сътрудничат в борбата срещу тероризма. Според него през следващите седмици той ще представи предложенията на Европейската комисия за по-добър обмен на информация в рамките на ЕС.
ЕС реши да създаде, в рамките на Европейския контратерористичен център на Европол, група от експерти в областта на борбата срещу тероризма. "Съветът реши да създаде група от национални експерти по борбата с тероризма в Европейския контратерористичен център към Европол, за да подпомагат органите на държавите-членки при разследването на терористични заплахи", се посочва в съобщението.
В документа се подчертава, че "новият екип ще следи за заплахата, идваща от наемници екстремисти, финансирането на терористи и незаконно оръжие, както и онлайн пропаганда на тероризма." Белгийският правосъден министър Кун Генс заяви, че ЕС трябва да получи достъп за специалните служби към системите за комуникация Skype и Viber.
Терористите в Европа използват тези системи за шифрована комуникация, която сега не може да бъде проследявана от тайните служби. Министрите на вътрешните работи заявиха, че ЕС ще се активизира в разследването на атентатите в Париж и Брюксел. Те подчертаха, че са решени да се борят съвместно с тероризма.