Ако сте прескочили първото препятствие към желаната работа, тоест автобиографията ви е предизвикала интерес и са ви поканили на интервю, то какво ще се случи на него ще е критично за това дали ще ви предложат позицията.

Специалистите споделят, че освен традиционните фактори (като опит, квалификация, подготовка за интнервюто), са налице и специфични такива, които могат да повишат или намалят шансовете ви за краен успех.

Ето някои нестандартни подробности, които влияят на избора на работодателите:

1. Цветът на дрехите ви

Според изследване сред 2 099 мениджъри по подобр на петрсонала, синято и черното са най-добрите цветове за дрехите на интервюираните, а оранжевото е най-лошият.

По-сигурни залози за подходящ цвят са по-консервативните като синьо, сиво, черно и кафяво.

2. Дали гледате часовника или смартфона си

Хората забелязват дали си гледате часовника или отговаряте на съобщения, докато сте в процес на интервю. Макар и на пръв поглед да е напълно ясно, че това не бива да се прави, много хора го правят, най-често несъзнателно.

Дори и да поставите смартфона си на видно място, до голяма степен е неучтиво, съветват експертите.

3. Сядате, преди да сте поканен

Покажете уважение към човека, който ще ви интервюира, и се настанете, след като ви покани. Или изчакайте първо той да се настани, ако не го направи.

4. Определяте отговорите си в зависимост от възрастта на интервюиращия

Различните поколения се впечатляват от различни ценности. Не бива обаче да накланяте отговорите си на въпросите, в зависимост от възрастта на вашия събеседник.

Това няма да остане незабелязано от човека, който най-вероятно подробно се е запознал с вашето резюме и има представа какво да очаква.

5. Как правите контакта с очи по време на интервю от няколко хора

Важно е, когато сте интевюиран от няколко човека, да осъществявате контакт с очи с всеки от тях, по възможност на равни интервали. Първо насочете вниманието си към човека, който задава въпроса, след което обърнете еднакво внимание на случаен принцип и на останалите.

6. Позата ви

Когато сте на интервю, по подразбиране трябва да сте изправени и с учтива усмивка. Не бива да се облягате, накланяте, подпирате и изобщо да заемате каквито и да било други странни и нетипични пози за ситуацията, в която се намирате.

7. Въпросите, които задавате



Може би сте отговорили на всички въпроси, които са ви задали и то подобаващо. Важни са обаче и въпросите, които ще зададете. Те трябва да са добре обмислени и да показват вашите кариерни очаквания за бъдещето.

8. Къде сте израснали

Ако сте израснали в град, откъдето е и интервюиращият, статистиката сочи, че шансовете ви са по-големи. И макар това да е до голяма степен нечестно за останалите кандидати, си остава факт.

9. Колко компетентен изглеждате

Да изглеждате прекалено компетентен може в известна степен да намали шансовете да ви наемат, защото може да бъдете заплаха за интервюиращия. Да проявите нормално ниво на компетентност в сфератаq в която кандидатствате обаче, е критично за това да бъдете избран.

Не е необходимо да претендирате, че разбирате от всичко. Трябва обаче да създавате усещането, че разбирате от нещатаq с които ще се занимавате на новата си позиция.