Руското село, което пясъкът погребва всяка нощ
Стойна е малко рибарско селце, разположено на полуостров Канин в Северна Русия.
Намиращи е на ръба на Полярния кръг, жителите на това крайбрежно село трябва да издържат не само на студа, но и на огромното количество пясък, който се простира в продължение на десетки километри по цялото протежение на брега.
Дюните постоянно мигрират нагоре и надолу по крайбрежието от действието на западния вятър, като заравят къщи до покрива само за една нощ.
Жителите вземат предпазни мерки срещу затрупването, които обаче се изразяват само в това да не затварят вратата през нощта, тъй като на сутринта няма да могат да я отворят.
Освен това в селото има булдозер, който често е в действие в акции по изкопаване на домове.
Селото е създадено през 1930 г. от рибарски семейства поради изобилието на морски живот във водите около него. От 1950 г. то нараства до голямо селище с 1500 жители.
Всички те притежават повече от седемдесет плавателни съда. Но безразсъдното тралиране през десетилетията опустошава рибната популация и в крайна сметка риболовът се срива.
Днес само триста души обитават Стойна, като се издържат основно от обезщетения за безработица и пенсии. Част от тях изкарват прехраната си от лов, тъй като района има голям брой гъски.
Повече от половината село сега е погребано под пясъчните дюни, депозирани от вятъра. Смята се, че нанесените вреди на дълбоко замръзналата земя и унищожаването на морското дъно са освободили пясъка.
Селото не е свързано с други населени места нито с пътища, нито с жп линия. Връзката с външния свят се осъществява или с кораб, или по въздух.
Наблизо се намира летище, състояща се от писта с дължина 650 метра.
Снимки: azimutx.ru