Инвестициите в бизнес имоти достигнаха 54 млрд. долара за второто тримесечие на годината, което е ръст от 2.5% спрямо първите три месеца на годината, и средно увеличение с 30.4 % за последните 10 години, сочи ново проучване на CBRE.

Според консултантите, въпреки изненадващите резултати от референдума във Великобритания, пазарът остават силен в останалите европейски пазари и инвестициите растат.

Обемите във Франция и Швеция, третият и четвъртият най-голям пазар на Стария континент, са устойчиви. Според резултатите за последната година инвестицитте на тези пазари са нараснали със съответно 32% и 20%, което се дължи на силния офис сегмент.

Ирландия показва също добри резултати – 2.3 млрд. евро от сделки с бизнес имоти, което е два пъти повече спрямо същия период миналата година. Силното тримесечие се дължи на сделката с търговски център за близо 1 млрд. евро, отчитат анализаторите.

Доста добри са резултатите и в Полша, където са реализирани транзакции за 1.5 милиарда евро. Това е три пъти над обема за второто тримесечие на 2015 г.

Експертите от CBRE отчитат спад на инвестициите в бизнес имоти в Германия, което се дължи на липсата на готови проекти. Все пак търсенето на първокласни имоти остава силно, а страната се очертава като сигурна инвестиционна дестинация.

Британският референдум към момента не се отразява съществено върху резултатите на имотния пазар във Великобритания, въпреки по-слабото тримесечие. Очакванията на анализаторите са ефектът от брекзит да се прояви през втората половина на годината.

Все пак понижението на лирата и очакванията за намаление на лихвите биха привлекли нови чуждестранни инвеститори. От CBRE смятат, че на фона на разликата в доходността от държавните облигации и имотите, британският пазар на бизнес имоти остава атрактивен за инвеститорите.