Fitch определи дългосрочен рейтинг BBB на УниКредит Булбанк

Международната рейтингова агенция Fitch определи дългосрочния рейтинг на УниКредит Булбанк на “BBB“ (Long-Term Issuer Default Rating – IDR), рейтинга на подкрепа (Support Rating - SR) на "2" и рейтинга на самостоятелна основа (Viability Rating - VR) на “bb".
Дългосрочният рейтинг е с негативна перспектива. В официалното си съобщение Fitch обяснява, че посочената перспектива отразява настоящата перспективата от дългосрочния рейтинг на собственика на банката.
Рейтингът на УниКредит Булбанк от Standard and Poor’s, който беше актуализиран наскоро, е BB+/стабилна перспектива/B и е равен на рейтинга на България от същата агенция.
Според Fitch профилът на УниКредит Булбанк показва водещата й позиция на местния пазар, устойчива доходност, силни капиталови буфери, стабилно финансиране и ликвидност. Агенцията посочва, че в рейтинга е отразено и мнението на експертите от Fitch, че българската банка и регионът на ЦИЕ са от стратегическо значение за УниКредит.
„Добрият бизнес профил на УниКредит Булбанк и мащабът й позволяват да се представя по-устойчиво от конкурентите си в България, независимо от влиянията на различните икономически цикли“, се казва в съобщението на агенцията. В края на първата половина на 2016 г. УниКредит Булбанк е най-голямата банка в България по активи (около 20% пазарен дял), по кредити за клиенти (около 19%) и по депозити (около 19%).
Fitch добавя, че банката е номер едно на пазара в България в корпоративния сегмент и е втора в банкиране на дребно. Агенцията посочва и че нивото на лошите заеми е значително по-ниско от средното за банковия сектор в България, но е по-високо в сравнение със средното ниво за ЦИЕ.
Друг показател, на който Fitch обръща внимание, е капиталът на банката, който е значително над регулаторните изисквания.
„Банката се финансира чрез клиентски депозити (които са около 85% от източниците на финансиране в края на първото полугодие на 2016 г.), има силен депозитен модел, висока ликвидност и може да разчита допълнително на подкрепа от компанията-майка“, казва Fitch.
Агенцията посочва, че съотношението кредити към депозити е достигнало 84% към края на юни 2016 г. в резултат на близо 25%-ния ръст на депозитите през 2014 г. и 2015 г. заради т.нар. flight-to-quality (търсене на качество) при колапса на една от най-големите банки в страната и засилването на гръцката криза, респективно.