Купи токен, вдигни aкциите: Затруднени компании наливат милиарди в екзотични криптовалути
Емитирането на акции или облигации с цел купуване на криптовалути се превръща в гореща тенденция в световен мащаб през тази година, тъй като компаниите се стремят да подражават на стратегията на милиардера Майкъл Сейлър
&format=webp)
Публичните компании се зареждат с криптовалути като миймкойна на американския президент Доналд Тръмп, токена HYPE и други, като се разширяват в натрупването на дигитални валути извън биткойн в опит да повишат цените на собствените си акции.
Емитирането на акции или облигации с цел купуване на биткойни се превръща в гореща тенденция в световен мащаб през тази година, тъй като компаниите се стремят да подражават на стратегията на милиардера Майкъл Сейлър, който е инвестирал 116 милиарда долара в натрупване на дигиталната валута.
Но публичните компании и новите специални инструменти за придобиване вече се насочват към други токени, тъй като се стремят да се отличат от стотиците конкуренти, притежаващи биткойни, пише Financial Times.
Бившата изпълнителна директорка на Cambridge Analytica Британи Кайзер работи по сделка за набиране на 200 млн. долара капитал чрез фиктивна компания, за да купи Toncoin с отстъпка от текущата му търговска стойност, предава FT.
Toncoin е токенът на блокчейна, използван от приложението за съобщения Telegram и създаден от неговите основатели, включително Павел Дуров.
„Тъй като TON е единственият блокчейн за Telegram, който има над 1 млрд. активни потребители месечно, възможността за нарастване на търсенето е безпрецедентна“, казва Кайзер пред FT, добавяйки, че сделката „ще се фокусира върху растежа на екосистемата на Telegram“.
Блокчейн платформата Avalanche също проучва подобна сделка, при която ще продаде част от токените си на публично търгувана фиктивна компания. След това фиктивната компания ще държи и залага токените AVAX, които се използват в мрежата Avalanche, за да печели доход с надеждата да привлече инвеститори.
Избягването на биткойн идват, след като цената на най-голямата криптовалута в света наскоро достигна рекордните 123 000 долара, подкрепена от приятелския подход на САЩ към дигиталните активи под управлението на Тръмп. Миналата седмица Вашингтон прие историческо законодателство за криптовалутите, което бележи значителна крачка напред в масовото им приемане.
Биткойн надминава повечето други токени, като се е покачил с 77% през последната година в сравнение с 6% ръст за етер и 52% ръст за лайткойн за същия период.
Сред другите сделки в сектора, компанията за логистичен мениджмънт Freight Technologies наскоро е набрала 20 млн. долара чрез конвертируеми дългове, които ще бъдат използвани за закупуване на официалната криптовалута на президента, $TRUMP.
Изпълнителният директор Хавиер Селгас заяви, че закупуването на монетата ще помогне за „диверсифициране на крипто хазната ни и едновременно с това ще привлече вниманието към търговската политика“.
Онкологичната компания Sonnet BioTherapeutics е сключила сделка за придобиване за специална цел на стойност 888 млн. долара, за да купи HYPE този месец.
HYPE е токенът на блокчейна Hyperliquid. Цената на акциите на Sonnet е скочи с 200% след сделката, но по-късно падна до по-смилаеми нива.
Мнозина обаче са скептични относно ползите от тези по-малки токени.
Закупуването на монети, различни от биткойн и етер, е „изключително спекулативно“ решение, казва Ерик Беноа, специалист по технологии и данни в Natixis CIB, добавяйки, че придобиването на токени от затруднени компании не е дългосрочен бизнес план.
„Това няма да ги спаси за дълго време. В крайна сметка те ще струват колкото криптовалутата, която имат в баланса си, и това е всичко.“
Инструментите за закупуване на криптовалути също се превръщат в средство за инвеститори, притежаващи големи количества токени, да ги съхраняват с цел да получат по-голяма пазарна стойност.
Типичен пример за това е стратегията на Сейлър, чиито акции се търгуват на цена, почти двойна на стойността на притежаваните от компанията биткойни. Компаниите, притежаващи криптовалути, често се оценяват по-високо от токените, които имат в хазната си. Това се случва поради използването на дълг за финансиране на покупки, които са в полза на акционерите, и спекулативния импулс.
Чарли Ли, съосновател на Litecoin, инвестира 100 млн. долара в MEI Pharma, за да може компанията за лечение на рак да купи токена и да стане „първият и единствен публично търгуван притежател на Litecoin“.
Акциите на MEI Pharma скочиха с 78% след обявяването на сделката миналата седмица.
Привлекателността на биткойн се крие до голяма степен в неговата ограничена природа, казват поддръжниците му, като според правилата, заложени в кода му, ще бъдат изкопани общо 21 милиона токена.
Малко други токени обаче имат толкова конкретни ограничения и тяхното предлагане може да се увеличи, което води до съмнения сред някои коментатори относно устойчивостта на тези стратегии.
Някои представители на бранша са скептични относно перспективите на повечето от тези компании, независимо дали купуват биткойн или други токени.
Рисковият капиталов фонд Breed написа наскоро, че очаква „повече компании по целия свят да възприемат тази стратегия, разширявайки я към повече активи и поемайки по-голям риск, за да преследват успеха“.
„Много ще се провалят“, добави фондът.
„В крайна сметка само няколко избрани компании ще поддържат трайна премия на цената на акциите“.