Еуфорията на Уолстрийт дава сигнал за надвиснал пазарен балон
Непрекъснатият летен възход на Уолстрийт води до оценки на акциите близо до рекордни нива; анализатори предупреждават, че пазарът навлиза в територия на балон
&format=webp)
Индексът S&P 500 достига поредица от исторически върхове този месец, а разходите за корпоративно кредитиране в САЩ са на път да паднат до най-ниските си нива от десетилетия – рязък обрат спрямо спада през април, предизвикан от търговската война на Доналд Тръмп.
Дори когато президентът на САЩ подписва споразумения, които официално потвърждават най-високите тарифи за внос от десетилетия насам, признаците на прегряване на пазара се множат. Свръхоценените технологични акции достигат нови върхове – Nvidia стана първата публична компания с пазарна капитализация от 4 трилиона долара; манията по така наречените „мийм акции“ от 2021 г. се завърна.
Редица дребни инвеститори масово купуват акции на производители като GoPro и веригата за понички Krispy Kreme.
„Мисля, че започваме да виждаме първите паралели с интернет бума от края на 90-те и началото на 2000-те години“, казва пред Financial Times Дан Иваскин, главен инвестиционен директор в Pimco, управляващ активи за 2,1 трилиона долара. „Витае нагласата за бърза печалба от лотариен тип... Това е опасна комбинация.“
В момента акциите в индекса S&P 500 се търгуват при оценка над 3.3 пъти спрямо приходите си, сочат данни на Bloomberg. Това е абсолютен рекорд.
Индикаторът за „еуфория в акциите“ на Barclays – съставен от потоци в дериватите, волатилност и инвеститорски настроения – се е удвоил спрямо нормалното си ниво и се намира в зона, която исторически е била свързана с образуване на пазарни балони.
Този индикатор ясно показва, „че пазарът е в състояние на еуфория“, казва Стефано Паскале, ръководител на стратегията за деривати върху американски акции в банката.
Инвеститорите въздъхнаха с облекчение след споразумението между САЩ и Япония за мита от 15% върху вноса от Япония, както и при перспективата за подобна сделка с ЕС. Макар митата да са значително по-високи спрямо нивата преди встъпването на Тръмп в Белия дом, те са по-умерени от заплахите, свързани с неговото изявление в т. нар. „Ден на освобождението“, което разклати пазарите по-рано тази година.
„Тези първи сделки са лоши, но за инвеститорите всичко е по-добро от пълномащабна търговска война“, казва Лука Паолини, главен стратег в Pictet Asset Management.
Акциите останаха незасегнати от притесненията относно прекомерния държавен дълг на САЩ и независимостта на Федералния резерв – фактори, които натежаха върху американските държавни облигации и доведоха до спад на долара с почти 10% от началото на годината спрямо кошница от основни валути.
Много от големите технологични компании, които водят ралито на американските пазари през последните години, отново са в основата на сегашния подем след срива през април. Производителят на чипове Nvidia и компанията-майка на Facebook – Meta – са се покачили съответно със 100% и 49% от най-ниските си стойности през април.
„В целия индекс S&P съотношения като цена към продажби, цена към паричен поток, цена към счетоводна стойност, цена към дивиденти – всички са близо до рекордни нива“, казва пред FT Роб Арнот, основател и председател на инвестиционната компания Research Affiliates.
„Пазарът оценява настоящите доминиращи компании в сферата на изкуствения интелект така, сякаш никога няма да се появи конкуренция“, добавя той. „В същото време има страх да се напуснат тези популярни и прегрели имена, защото ако го направиш твърде рано – ще пострадаш.“
Някои по-малки компании дори се представят по-добре. Силните приходи от държавни договори помогнаха на отбранителната компания Palantir да скочи със 130% от април насам.
Криптоборсата Coinbase е нараснала с близо 180%, задвижвана от вълната на оптимизъм в сферата на дигиталните активи, предизвикана от победата на Тръмп на изборите през ноември.
Биткойн премина прага от 120 000 долара за пръв път миналата седмица, тъй като компании и инвеститори продължават да се вливат в криптоактивите, които все повече навлизат в основния финансов пазар.
Еуфорията се разпространява и върху корпоративния дълг. Допълнителната доходност по корпоративни облигации с висок рейтинг спрямо държавните ценни книжа на САЩ е спаднала до 0.8 процентни пункта – близо до най-ниското си ниво от 2005 г.
Анализатори от Deutsche Bank се запитаха в бележка в четвъртък дали нарастването на заеми с цел покупка на акции не е знак за най-горещата пазарна еуфория от 1999 г. и 2007 г. насам.