Златото може и да е възприело в нов парадигмен режим, след като години наред се представя по-силно от много от борсовите индекси.

„Златото е надминало S&P 500 за последните 20 години с голяма разлика“, пише в доклад на DataTrek Research - като благородният метал е донесъл доходност от 616% за този период, докато S&P 500 е нараснал с 421%.

„Това не е начинът, по който би трябвало да стоят нещата“, казва съоснователят на DataTrek Никълъс Колас пред MarketWatch.

„Човешкият гений, въплътен в акциите, би трябвало да носи по-добра доходност от един статичен, макар и ценен, метал.“

По време на публикуване на статията златото се търгуваше около $3 375 за тройунция, отбелязвайки ръст от близо 29% от началото на 2025 г., сочат данни на FactSet. За същия период индексът S&P 500, който отразява представянето на американските компании с голяма капитализация, е нараснал с едва 8,1%.

„Възможно е да сме свидетели на структурна промяна, която облагодетелства златото“, казва Аакаш Доши, глобален ръководител на стратегията за злато в State Street Investment Management.

Той отбелязва, че цената на златото е „почти“ на исторически максимум, въпреки рязкото възстановяване на американския фондов пазар след разпродажбата, предизвикана от обявените на 2 април от Тръмп мита за „Деня на освобождението“.

S&P 500 затвори в сряда на нов исторически връх.

Според Доши златото печели от търсенето на „алтернативни фиатни активи“ на фона на притесненията около нивата на държавния дълг и отслабения щатски долар, като централни банки увеличават покупките на злато от началото на пандемията през 2020 г., а инвеститорите пренасочват средства към борсово търгувани фондове (ETF), които го държат.

„Исторически златото е било хедж срещу кризи и е изоставало при по-спокойни пазарни условия, но периодът от 2020 г. насам сочи за нова парадигма“, пише Колас в доклада на DataTrek.

„То не само действа в условия на пазарна волатилност, но и когато пазарите са спокойни.“

Макар част от последните добри резултати на златото да датират от кризисния период през 2020 г., металът се е превърнал в „редовен лидер“ още от 2022 г. насам, според DataTrek. Последният му „висок момент“ е бил през април, на фона на притесненията около американската търговска политика, добавя Колас.

В последните 20 години представянето на златото е било „периодично“, подчертава той, което отразява промените в пазарните нагласи.

Например, между 2005 и 2014 г. златото преживява „изключителен“ възход, тъй като „доверието в глобалната финансова система беше много ниско през по-голямата част от това десетилетие“ - включително заради глобалната финансова криза през 2008 г. и дълговата криза в Гърция през 2011 г.

„От 2020 г. насам златото се представя надеждно по-добре заради геополитическите напрежения и покупките от страна на централни банки извън САЩ“, пише Колас. Много държави „добавят злато към своите резерви като част от дългосрочна стратегия за диверсификация от доларови активи на хартия“.

Междувременно пълният ефект от митата все още не е ясен, а потенциалът за инфлационни колебания също допринася за интереса към златото от страна на инвеститорите.

Белият дом работи по търговски споразумения на глобално ниво, като президентът Доналд Тръмп обяви във вторник вечерта в социалните мрежи, че САЩ са финализирали сделка с Япония. Американският фондов пазар рязко се е покачил от годишните си дъна, като в сряда индексите S&P 500, Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite приключиха деня с повишения.

SPDR Gold Shares (GLD), ETF, който инвестира директно в злато, затвори с понижение от 1,2% в сряда. Въпреки това, от началото на годината до 22 юли, фондът е привлякъл над 8 милиарда долара свеж капитал, сочат данни на FactSet.