Кои държави консумират най-много електрическа енергия?
Световните лидери ще проведат в Маракеш поредната среща на върха за климата през ноември, а консумацията на енергия и въглеродните емисии отново ще бъдат сред основните теми на разговорите им, съобщава Daily Telegraph.
Двата проблема са тясно свързани – фосилните горива са източник на голяма част от енергията в света и допринасят за бързите климатични промени. Но кои държави консумират най-много енергия?
Отговорът може да ви изненада. Според данни на Международната агенция за енергия (МАЕ) Исландия използва най-много енергия на глава от населението, следвана от Норвегия и Бахрейн. В десетката попадат още Катар, Канада, Кувейт, Финландия, Люксембург, Швеция и САЩ.
Според данните Хаити използва най-малко количество електрическа енергия, следвана от Южен Судан, Нигер, Еритрея, Етиопия, Бенин, Танзания, Демократична република Конго, Непал и Никарагуа.
МАЕ не разполага с данни за някои държави, сред които Афганистан, Лаос и страни от Субсахарска Африка.
Но това е само едната страна на проблема. Високото потребление на електрическа енергия не означава непременно високо производство на въглероден диоксид. Някои от най-големите потребители на електричество са също и едни от най-големите производители на зелена енергия.
Пример за това е Исландия, която, освен лаком потребител, е също един от водещите производители на геотермална енергия. Това означава, че голяма част от електрическата й енергия идва от възобновяеми енергийни източници.
Катар произвежда най-голямо количество въглероден диоксид на глава от населението, следвана от Кюрасао, Латвия, Бахрейн, Обединени арабски емирства, Тринидад и Тобаго, Малайзия, Саудитска Арабия, Гватемала и САЩ.
Дания е категоричният победител сред държавите с ниски въглеродни емисии. Тя произвежда по-малко въглероден диоксид на глава от населението, от която и да е друга държава в света. Следват Финландия, Нигерия, Естония, Южен Судан, Мианмар, Танзания, Замбия, Холандия и Того.
Снимка: Pixabay.com