Най-добрите филми за Уолстрийт
Investopedia класира най-добрите филми за Уолстрийт. В топ 10 попадат ленти, като първата част на Уолстрийт от 1987 г. и Големият залог, излязъл преди година.
Подреждането е на база съвкупните рейтинги от IMDb, Rotten Tomatoes и Metacritic.
1. Вътрешна афера (Inside Job). Оценка: 24.9
Това е първият филм, разкриващ потресаващата истина зад икономическата криза от 2008 г. Заради глобалния финансов срив - на стойност над 20 трилиона долара, милиони хора губят домовете и работата си.
Документалният филм излиза през 2010 г., като печели Оскар. Разказан от носителя на статуетката Мат Деймън, Вътрешна афера е заснет в Щатите, Исландия, Англия, Франция, Сингапур и Китай. Имайки предвид, че това е документален филм, може би трябва да започнем със следващото заглавие...
2. Големият залог (Big Short). Оценка: 23.8
Никой не иска да преживее финансовата криза от 2007-2008 г. отново, но този филм е задължителен за гледане. Той бе номиниран за пет награди Оскар, а в него участват Крисчън Бейл, Стив Карел, Раян Гослинг и Брад Пит.
3. Американски психар (American Psycho). Оценка: 23.6
В едно изречение: Патрик Бейтман, изигран от Крисчън Бейл, е съвършеният професионалист от Уолстрийт, ако изключим факта, че се побърква. След като изгледате филма, никога повече няма да гледате на визитките по същия начин.
4. Документалният филм за Енрон (Enron: The Smartest Guys in the Room). Оценка: 24.2
Един от най-добрите документални филми, правени някога. В него се разказва историята за възхода на Enron и последвалото падение, както и странните истории на ръководителите на компанията Кен Лей, Джеф Скилинг, Анди Фастоу и Тимъти Белден.
5. Смяна на местата (Trading Places). Оценка: 23.4
Нито един филм за Уолстрийт не е по-забавен от комедията от 1983 г. "Смяна на местата.Еди Мърфи и Дан Акройд изиграват едни от най-добрите си роли в режисирания от Джон Ландис филм, в който уличен мошеник и инвеститор разменят местата си. Да гледаш как Мърфи говори за фючърси и пазари само по себе си е смешно.
6. Уолстрийт (Wall Street). Оценка: 23
Оливър Стоун се заема да покаже алчността, свързана с Уолстрийт през 80-те години. Той обаче едва ли е предполагал, че това ще стане един от най-добрите филми на финансова тематика. Трейдърите все още са луди по този филм, а всички обичат героя на Майкъл Дъглас - Гордън Геко, който отчасти се свързва с Майкъл Милкен и Иван Боески.
7. Вълкът от Уолстрийт (The Wolf of Wall Street). Оценка: 22.7
Въпреки че “Вълкът от Уолстрийт” не донесе на Леонардо ди Каприо Оскар, той е считан за страхотна лента. Филмът получи пет номинации през 2014 г. и генерира 392 млн. долара приходи по света.
8. Работещо момиче (Working Girl). Оценка: 22.2
Тес Макгил е секретарка в района Стейтън Айлънд и работи в Манхатън. Нейните идеи са откраднати от шефката ѝ Кетрин Паркър. Когато Паркър си счупва крака, докато е в чужбина, пред секретарката се открива възможността да приведе в действие своите собствени идеи.
9. Маржин кол (Margin Call). Оценка: 21.5
Действието в “Маржин кол” се развива в период от 24 часа в инвестиционна банка на Уолстрийт, която изпитва първоначалните етапи на финансовия срив от 2007-2008 г. Филмът разглежда алчността и инвестиционните измами в много компании от Уолстрийт точно преди финансовата криза.
10. Семеен човек (The Family Man). Оценка: 21
Романтична комедия с участието на Никълъс Кейдж, който работи като брокер.
Преди 13 години той е изоставил приятелката си с обещанието, че ще се върне след година. В една мразовита вечер той споделя пред странен чернокож младеж за жалкото си съществуване като "свободен" човек.
И когато навръх Коледа Джак заспива в своя луксозен апартамент в Ню Йорк, той се събужда в Ню Джърси в едно легло с някогашната си любима, двете си деца и едно огромно куче...
Заключение: Имайте предвид, че оценките са от потребители, работещи във всякакви индустрии. При положение че се вземат предвид само оценките за хората, работещи в сфертата на финансите, то Уолстрийт ще е доста по-напред в подреждането.