Защо ми е трудно да тренирам
Защо ми е толкова тридно да тренирам? Много хора задават този въпрос, а причините, които дават за това, обикновено са „неочакавано детско събиране у дома“, „докато отговоря на всички мейли и беше станало късно“, „трябваше да ида на уроко по йога, но забравих“.
Извиненията, че сме твърде заети, уморени или разсеяни, за да тренираме, често са прикритие за истинската причина – не планираме и не се ангажираме с нашата тренировка. Ако се чудите защо е толкова трудно да се упражнявате, отговорът може да се окаже по-очевиден, отколкото си представяте.
Нямаме време
Не оспорваме заетостта на никого. Всички инвестираме много енергия в ежедневните дейности и често не остава време за упражнения. Все пак хората, които тренират, нямат повече време, отколкото хората, които не тренират. Разликата е, че вторите си планират и отделят време за тренировки. Как да постигнете това обаче:
На първо място, намерете време. Например по-малко телевизия или по- малко излизания вечер. Нужни са по 15-20 минути, 2-3 пъти в седмицата. Все пак една четиридневна програма би била страхотно начало.
Сложете го в ангажиментите си – нека просто да се превърне в част от ежедневните ви задължения.
Излезте навън – тренировката не е задължително да бъде у дома или във фитнеса – разходка или бягане сред природата вършат чудеса.
Подгответе се от вечерта - обувки, дрехи, храна, вода. Така на сутринта ще имате всичко под ръка и ще бъдете готви за тренировка.
Възнаграждавайте се - всеки път, когато приключите тренировката, си давайте някаква награда – четене на хубава книга или епизод от любим сериал.
Давате го прекалено сложно
Ако сте перфекционист, може би правите тренировката твърде сложна за вас – искате да постигнете много за малко време. За един ден няма как да научите нещо, за което са нужни 6 месеца.
И какво се случва в крайна сметка?
1. На следващия ден няма да сте в състояние да се движите.
2. Има голям шанс да се нараните.
3. Правейки упражнения по този начин, в крайна сметка ще ги намразите.
Изводът: Няма как да тренирате, ако не може да се мръднете и няма да искате да тренирате, защото го мразите.
Вместо това ето какво трябва да направите:
Започнете бавно: например 3 дни средно кардио между 10 и 30 минути и 1-2 дни силови упражнения.
Бъдете търпеливи: вашето тяло ще стане по-силно и оформено, но за това е нужно време. Ако програмата, която следвате е подходяща за вас, на следващия ден ще имате достатъчно енергия и сила за нова тренировка и постепенно ще ставате все по-добри и по-добри.
Експериментирайте: първата програма, която започнете, може да не е най-подходящата за вас. За да изградите правилната за вас тернировка, от значение са много неща – точното време на деня, времето, интензивност и т.н.
Отказвате се много скоро
Много хора се отказват при първата пречка, която се появи. Или поне намират оправдание да го направят – детето е болно, кучето ми изяде зарядното за телефона, обувките са ми неудобни са само поводи, не са причина. Ето как да се справите:
Правете график на тренировките: На въпрос „Кога ще тренираш?“ обикновено хората отговарят, когато детето тръгне на училище, когато намеря време, когато се оправя. Отделете време и се залавайте с упражненията.
Бъдете гъвкави: Винаги може да излезе нещо, което да наруши графика ви. Затова вместо да си намирате извинение, направете по.малко упражнения, помислете за по.кратка тренировка.
Продължавате да правите упражненията, които мразите
Често тренираме, защото ни е трудно и сме чели или чули, че това е най-добрият начин да свалим килограми.
Да, но ако искате да изгаряте мазнините и да отслабнете, трябва да горите калории, а някои дейности горят калории по-бързо от други. Проблег от 2 километра изгаря повече калории, отколкото ходене 2 километра. 20 минути високо- интензивна интервална тренировка изгаря повече калории отколкото, да речем, 20 минути аеробика. Но ако не ви харесва HIIT, няма значение колко калории изгаряте, защото няма да го направите.
Нула тренировка е равна на нула изгорени калории. Не гледайте на упппражненията като на мъчение. Ето как да се справите:
Спрете да правите това, което мразите и намерете какво ви доставя удоволствие. Отворете съзнанието си и не гледайте на упражненията като начин да се изпотите и задъхате, а като на начин да раздвижите тялото си, да бъдете по-здрави. Намерете си цел – така ще имате стимул към все по-добри постижения.
Чакате мотивацията да дойде
Ако чакате времето, в което ще дойде вдъхновението ви да тренирате, най-вероятно ще почакате доста. Ако алармата ви иззвъни в 5:45 сутрина, със сигурност няма да ви мотивира. Но е и ако гледате на тренировката като на начин да се събудите и заредите с енергия.
Или намерете това, което ви стимулира – да отслабнете, да подобрите здравословното си състояние, да направите мускули. Влезте в някоя група във Facebook, в която да споделяте постиженията си, тренирайте с приятел, започнете групови тренировки. Всичко това са неща, които ще ви карат с удволствие да грабнете маратонките и да се упражнявате.