Край на живота без данъци в Саудитска Арабия
Правителството на Саудитска Арабия одобри въвеждането на ДДС, слагайки край на живота без данъци в персийската държава, чиято икономика преживя сериозен спад заради срива на цената на петрола, съобщават France Pressе и Independent.
ДДС от 5% ще бъде въведено за някои стоки след споразумение, което страната постигна с шестчленния Съвет за Персийско сътрудничество през юни миналата година. Саудитците и чуждите граждани в страната от години бяха освободени от плащането на данъци, но сривът на цената на петрола в последните години накара властите да търсят начини за генериране на приходи.
Цената на петрола пада непрекъснато от началото на 2014 г., когато се търгуваше за доста над сто долара за барел. През януари миналата година цената му достигна около 29 долара, а в последно време се възстанови до равнище от около 55 долара.
Саудитска Арабия е най-големият износител в света на петрол и вече беше принудена да се откаже от големи инвестиции и да намали заплатите на държавните чиновници заради евтиния петрол. Миналата година страната регистрира бюджетен дефицит от 97 млрд. долара.
През декември Саудитска Арабия прогнозира дефицит от около 53 млрд. долара през 2017 г. Въвеждането на данъка съответства на препоръката на Международния валутен фонд. Други държави от Съвета за Персийско сътрудничество вече се съгласиха да въведат данъци върху цигарите, газираните и енергийните напитки тази година.
Справка на МВФ показва, че Саудитска Арабия е въвела данъци върху личните доходи, капиталовите печалби и корпоративните печалби през 1950 г. - както за граждани на страната, така и за чужденци. Но шест месеца след въвеждането на закона за таксите той е реформиран и изключва саудитските граждани.
През 1975 г. данъците върху доходите за чужденците са отменени заради високите приходи и нуждата от наемане на чужденци за изграждането на инфраструктурата и развитието на икономиката.