Как литовски измамник отмъкна $100 млн. от Facebook и Google?
Google и Facebook бяха измамени със 100 млн. долара чрез фишинг схема, което доказва, че дори най-големите технологични компании в света не са имунизирани от атаки на онлайн измамници, съобщава Guardian.
Миналия месец беше съобщено, че двете големи технологични компании са били измамени от литовец, за да му изпратят над 100 млн. долара. Срещу 48-годишния Евалдас Римасаускас бяха повдигнати обвинения в измама, пране на пари и кражба на самоличност, тъй като се представял за служител на Quanta Computer – тайванска компания за електроника, чиито клиенти са Google, Facebook и Apple.
Сега разследване на Fortune установи, че двете компании, на които Римасаускас изпратил фалшиви фактури, са Facebook и Google. Двете му платили над 100 млн. долара.
„Възстановихме по-голямата част от сумата скоро след инцидента и сътрудничим на правоохранителните органи в разследването“, съобщи Facebook в комюнике. Google информира, че е засякла измамата, насочена към екипа по управление на продажбите и скоро след това уведомила властите.
„Възстановихме средствата си и сме доволни, че този проблем беше разрешен“, допълниха от компанията.
Случаят показва до каква степен са се разраснали фишингът и онлайн измамите. При фишинг атаките хора и компании от цял свят са измамвани да предоставят значителни суми.
Макар че старите схеми на Нигерийския принц за крадене на пари все още работят, техниките, използвани от крадците, стават все по-съвършени. През януари компанията KPMG установи, че стойността на измамите, извършени във Великобритания миналата година, за които съдебните власти са били уведомени, е надхвърлила 1.1 млрд. паунда.
Това е увеличение с 55% на годишна основа, което подчертава рязкото нарастване на кибер престъпленията.
Днес е по-важно от всякога да проверявате внимателно всичко, което ви иска лични данни или пари. Но когато дори Facebook и Google, които създават технология, предназначена да защитава от онлайн измамници, стават жертва на измама, картината за средностатистическия потребител е доста мрачна.