Как фъстъците се превърнаха в причина за раздор между САЩ и Иран
Не ядрените оръжия, а фъстъците са ябълката на раздора между САЩ и Иран. Двете държави са най-големите производители на фъстъци в света и са затънали в спор, който изглежда скоро няма да разрешат, пише ВВС.
И двете страни твърдят, че техният продукт е с по-високо качество, но битката се върти не толкова около вкуса, колкото около други фактори.
Икономически санкции
Иран и САЩ имат бурни отношения от десетилетия и едно от бойните полета на това съперничество са фъстъците. През 1979 г. в контекста на кризата с американските заложници, задържани от Иран, САЩ наложиха пълно вето на иранските фъстъци.
През годините степента на санкциите върху продукта варираше, но икономическите ограничения останаха високи. Иранските фъстъци са подложени на данък от 241% за влизане на американския пазар.
Този данък, който е в сила от 80-те години на миналия век, има за цел да защити американските производители от субсидиите, които иранското правителство предоставя на своите земеделски производители. Но Иран критикува налога, който според нея само увеличава цената на продуктите му в САЩ и смята, че е време да го отмени.
Последната дума е на американските федерални власти, които трябва да се произнесат до няколко седмици.
Десетилетен конфликт
Комисията по фъстъците в Калифорния и други отделни производители внесоха през 1985 г. оплакване, тъй като според тях иранците наводнявали американският пазар с фъстъците си. Международната комисия по търговията одобри заповед за налагане на антидъмпингови такси през 1986 г.
По онова време иранският внос на сурови фъстъци съставляваше 42% от вноса на американския пазар. След налагането на данъка индустрията с фъстъците в САЩ и по-конкретно в Калифорния процъфтява:
През 1985 г. има 19 000 хектара земя, предоставени за отглеждане на фъстъци. Пълно ембарго блокира вноса на ирански фъстъци в САЩ между 1987 и 2000 г. След това вносът е разрешен за няколко месеца преди налагането на ново ембарго през септември 2000 г.
За 2015 г., когато ембаргото все още е в сила, Калифорния разполагаше с над 94 000 хектара земи за отглеждане на фъстъци. През 2014-2015 г. производството на американски фъстъци надхвърля 230 000 тона. Администрацията на Барак Обама отмени ограничението през 2016 г., но данъкът от 241% остана в сила.
Напрежение в комисията
Позициите на иранците и калифорнийците по отношение на отмяната на данъка едва ли скоро ще се сближат. Американците се страхуват, че Иран ще се възползва от евентуално отваряне на пазара. „Икономическата жизненост на индустрията е изложена на риск“, казва Ричард Матоиан, генерален директор на Асоциацията на американските производители на фъстъци. „Няма съмнение, че навлизането на по-евтин продукт на пазара, макар и с по-ниско качество и идващо от друга страна, ще намали приходите на нашите производители“, допълва той.
От друга страна, предприемачът Хосеин Денис Кетаби заяви пред комисията по търговията, че фрагментираната индустрия на иранските фъстъци ще има леки последици за САЩ. „Конкуренцията е силна и това е добре. Не сме 1985 г.“, казва Кетаби, президент на холдинга Commercial Arman Pegah Co.
Демократи и републиканци на едно мнение
Битката за фъстъците успя да помири демократите и републиканците в Калифорния. „Без данъците на мястото на домашните фъстъци американските потребители щяха да бъдат наводнени с фъстъци с по-ниско качество, произведени в Иран“, предупреждава конгресменът от Демократическата партия Джим Коста.
„Индустрията на фъстъците предлага на избирателите ми стабилна и добре платена работа. Значителните инвестиции в площ за отглеждане на фъстъци и инсталации за обработката им имаха положителни последици за общностите от моя избирателен окръг“, каза от своя страна конгресменът от Републиканската партия Дейвид Валадо в декларация пред комисията.
Иранска контраатака
Иранските власти не се плашат от коментарите за по-високото качество на американските фъстъци. „Глобалният пазар на фъстъци се оценява на повече от два милиарда долара, а нашият износ възлиза на 1.2 млрд. долара миналата година (март 2015-2016 г.)“, каза Мохтаба Ходротаж, заместник-министър на промишлеността, мините и търговията, в началото на годината. Той е председател на Иранската организация за насърчаване на търговията и знае, че основният конкурент на страната му е Калифорния. Ходротаж обаче е убеден, че иранският фъстък е с по-високо качество.
„След отделянето на семката от черупката един килограм ирански фъстъци носи повеще от един килограм американски фъстъци. Освен това иранският продукт има повече масло и поради това се обработва по-добре“, убеден е Ходротаж.
Калифорнийските производители не споделят този анализ и продължават вербалния спор с иранските си колеги. Петимата членове на Международната комисия по търговията имат срок до края на юни да обявят дали запазват данъка или смекчават условията за влизане на ирански фъстъци.