Каква доходност носят вложенията в имоти днес
Инвестициите в имоти днес носят между 5 и 6% доходност, става ясно от пресконференция на Национално сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ).
Повишеното търсене днес се основава на два основни факта - ниските лихви по депозитите, които карат хората да търсят други вложения за парите си, както и рекордно ниските нива на кредитирането, което дава достъп на все повече хора в страната до имотния пазар - чрез покупка за собствено ползване или инвестиции.
Александър Бочев, член на УС на НСНИ, даде пример за доходността от покупката на двустаен апартамент в София.
"Ако в района на Младост днес може да се закупи двустаен апартамент за около 70 000 евро, или около 1000 евро/кв. м, то отдаването под наем може да ви осигури 330-340 евро месечно, което носи 5.8% годишна доходност или възвръщаемост на инвестицията от около 17 г., споделя Бочев.
В Люлин днес средните цени са на нива от около 790-800 евро/кв. м или 55 000 - 60 000 евро. Средните наеми в този квартал на двустайните апартаменти е около 250 евро, което би донесло 5.4% доходност и възвръщаемост на инвестицията от около 17 г.
В южните квартали днес цените на двустайните апартаменти са на нива от около 1150 евро/кв. м, а наемите на нива от 360-370 евро/месечно. Това представлява доходност от 5.3% или около 19 г. възвръщаемост на инвестицията.
Днес също така имаме тенденция за повишено търсене на имоти в близост до метростанции, университети и др., каза още Бочев.
Добре е, когато се оглеждаме за имоти с цел инвестиция, да обръщаме внимание на качеството на строителството. Факт е, че в последните 20 г. цените на имотите са нараснали драстично. Днес цените в София са на нива от около 1000-1500 евро за кв. м, докато през 1997 г. цените на кв. м в столицата бяха на нива от около 400-500 долара за кв. м
Според Ирена Перфанова, председател на УС на НСНИ, ако в последните години имотите са поскъпнали с 8-10%, то очакванията за 2017 г. са цените да нараснат с между 4 и 8%.
"В момента не можем да говорим за имотен балон", каза още Перфанова. Според нея, ако през 2016 г. в България са осъществени 250 000 сделки с имоти (от тях 9% в София), то този брой е с 80% по-нисък от броя на сделките през 2007 г.
Днес правилно оценените имоти престояват на пазара между седмица и месец. Колкото е по-малък един имот, толкова по-силно търсене и по-висока цена на кв. м можем да очакваме.
Перфанова сподели още, че днес се търсят парцели в София около линията на метрото. Евентуалното натрупване на ново строителство в даден район би довело до намаление на ръста на цените или дори на застой на цените в един бъдещ етап, сподели още тя.