Британците искат да плащат по-високи данъци
48% от британците вярват, че правителството трябва да увеличи данъците в страната, за да отделя повече средства за здравеопазване, образование и социални придобивки.
Други 44% искат данъците да си останат същите, като най-малък дял от анкетираните – едва 4%, настоява за намаляване на налозите на Острова, предава CNN.
Данните разкриват най-високата подкрепа в посока повишаване на данъците от 2004 г. насам, сочи проучването на неправителствената организация British Social Attitudes, като резултатите могат да се приемат и като знак, че британците не гледат добре на бюджетните съкращения.
Правителството на Великобритания гледа в посока на тежки съкращения на разходите в социалната сфера, като замрази заплатите в публичния сектор, за да се справи с бюджетния дефицит в годините след финансовата криза.
Британският Червен кръст посочи по-рано през тази година, че здравната система в страната е изправена пред „хуманитарна криза” в резултат на съкращенията и високото търсене на здравни услуги.
Политиката по съкращаване на разходите бе сериозно предизвикателство преди последните парламентарни избори, което бе усетено от настоящия премиер Тереза Мей, която загуби мнозинството си в парламента.
От друга страна, Джереми Корбин, който обещаваше по време на предизборната кампания да преустанови бюджетните съкращения, изведе Лейбъристката партия до най-добрите изборни резултати от 2001 г. насам, когато начело бе Тони Блеър.
Анкетата на British Social Attitudes, която се публикува веднъж годишно, показва, че голяма част от британците подкрепят по-високите харчове по отношение на пенсионната политика и правоприлагането.
Над 70% от анкетираните искат допълнително финансиране на образованието, а 83% посочват, че здравеопазването се нуждае от повече средства.
Има обаче един сериозен проблем пред всичко това. Великобритания гласува за излизане от Европейския съюз и няма свободни средства, за да удовлетвори нагласите за по-високи разходи в горепосочените сфери.
„Забавящата се икономика, потенциално тежко излизане от ЕС и евентуално оскъпяване на достъпа до кредит се изправят едновременно на пътя на Обединеното Кралство”, казва Яел Селфин, икономист в KPMG.
Инцидентът с пожар в жилищна сграда, който отне живота на 79 души, хвърли допълнително внимание върху политиките за съкращаване на разходите. Много други подобни сгради са изправени пред същия риск, като обитателите им отдавна се оплакват от липса на внимание от страна на властите.
Джереми Корбин обвини съкращенията на разходите за фаталния инцидент. „Когато съкращавате бюджета на местните власти с 40%, ние всички плащаме цената на сигурността”, каза лидерът на Лейбъристката партия.