Северна Корея финансирала ядрената си програма с криптовалути
Хакери, свързани със Северна Корея, поглеждат към биткойна, като средство за финансиране на режима в комунистическата страна, твърди компания за киберсигурност.
Според доклад на фирмата FireEye, биткойнът и други форми на криптовалути се привличат към Северна Корея, която е обхваната от все по-сериозни икономически санкции, поставящи я в международна изолация.
„Санкции срещу Северна Корея вероятно ще подхранят нейната активност в киберпрестъпленията”, посочва Брайс Боланд, базиран в Сингапур технологичен директор към FireEye, пише CNN.
По думите му, азиатската страна може да генерира средства чрез атаки на борси за търговия на криптовалути.
Твърдението на частната компания е пореден пример за възможните канали, чрез които Северна Корея финансира ядрената си програма, въпреки че се намира в международна изолация, която предполага ограничаване на паричните потоци.
FireEye твърди, че е идентифицирала три атаки срещу южнокорейски онлайн борси за виртуални валути, осъществени в периода май-юни тази година, които са свързани със севернокорейски хакери.
Засилването в активността съвпада с обявлението на САЩ, че ще наложи нови санкци срещу страната.
Биткойнът действително е добър начин за трупане на състояние, като от началото на годината цената на виртуалната валута постигна петкратен ръст, като понастоящем се търгува при ниво малко на 4 000 долара.
Според FireEye, хакерите от Северна Корея, стоящи зад биткойн атаките, са част от групата TEMP.Hermit. Друга компания за сигурност свързва тази група с киберпрестъпления от миналото, включително това срещу Sony Poctures от 2014 г.
Хакери, свързани със Северна Корея, също се подозират за серията атаки над глобални банкови институции, които се случиха през миналата година. Това включва киберобира на централната банка на Бангладеш, от където бяха откраднати десетки милиони долари.
Освен това, според експерти и разузнавателни агенции, атаката с вируса WannaCry също е свързана с комунистическата страна.
Вирусът принуди потребителите по света да плащат откуп за криптираните си файлове, като се смята, че хакерите, стоящи зад престъплението, са успели да спечелят 140 хил. долара от него.
Биткойнът и другите криповалути често се намират по сметки в онлайн борсите за търговия. Според FireEye е възможно хакерите да ги обменят в по-непопулярни криптовалути, да ги прехвърлят навсякъде по света и евентуално да ги обменят в конвенционални валути, като щатски долар или южнокорейски вон.
Севернокорейски хакери и преди са си имали вземане даване с южнокрейски борси, успявайки да откраднат биткойни за 88 хил. долара в периода 2013 – 2015 г., според Yonhap News, които цитират южнокорейската компания за киберсигурност Hauri.