Пазарът на криптовалути се срина с 40%
Пазарът на криптовалути се срина през последната седмица, губейки 40% от общата си пазарна капитализация.
Така общата стойност на всички над 800 публично търгувани виртуални валути падна до 108 млрд. долара, по данни на CoinMarketCap.
За сравнение в началото на настоящия месец септември общата пазарна капитализация гонеше стойност от 180 млрд. долара.
Най-сериозен принос за ситуацията има цената на биткойн, която стремително върви надолу и вече флиртува с границата от 3 000 долара. Днес най-популярната криптовалутата удари дъно от 3 070.59 долара, което е с 40% по-ниска стойност спрямо нивото от началото на този месец, когато биткойн проби психологическото ниво от 5 000 долара, сочат данните на CoinDesk. Така пазарната капитализация на биткойн падна до около 50 млрд. долара.
източник: coindesk
Освен биткойн, почти всички търгувани виртуални валути записват рязко поевтиняване.
Етер на Етериум поевтиня с 18.99% само за 24 часа, падайки до 216 долара, XRP на Ripple загуби 19.86% за ден до 0.169 долара, Биткойн Кеш намаля с 21.22% за периода до 371.70 долара, а Лайткойн отчете спад от 28.98% за последното денонощие. Двуцифрените спадове като цяло охбващат целия пазар.
Причина за срива може да се търси в събитията в Китай. Първо властите в страната забраниха процедурите по набиране на средства чрез публично предлагане на дигитални активи (ICO), а от няколко дни усилено се говори, че правителството ще забрани търговията с криптовалути въобще. Най-старата онлайн борса в Китай BTCC съобщи, че ограничава засега приемането на нови акаунти, като потребителите, които вече имат сметка в борсата, ще могат да продължат с търговията.
Паралелно с лошите сигнали от Китай, където се намират и сериозна част от миньорите поддържащи блокчейн инфраструктурата, последният месец донесе редица негативни мнения относно виртуалните валути.
Най-цветущото от тях дойде от шефа на JPMorgan Джейми Димън, който директно обяви биткойн за измама.
Като цяло мненията, че криптовалутите са балон, който неизбежно ще се спука, станаха прекалено много. Това обаче не важи за блокчейн технологията, която набира все повече привърженици и има потенциала да стане сериозна част от съвременните финансови институции.