Щатският долар удари близо 3-годишно дъно
Щатският долар се охлади след известен период на възход. След като цената на долара растеше в седмиците след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, от началото на тази година валутата записва спад.
Така доларът достигна най-ниската си стойност от януари 2015 година, отчитайки намаление в размер на 11% спрямо тогава. Спадът възлиза на 17% спрямо мексиканското песо, 12% спрямо еврото и 7% спрямо британския паунд, предава CNN.
Инвеститорите проявяваха оптимизъм в края на миналата година, че Тръмп ще намали данъците, ще приеме закон за инфраструктурата в страната и ще намали финансовите регулации.
Към днешна дата обаче, увереността, че тези неща ще се случат намалява прогресивно.
„Няма разходи за инфраструктура, няма намалени данъци...нищо не се случи от сценария посочен в началото на годината до сега”, коментира Кейти Джоунс, ръководител в Charles Schwab.
Други фактори, отговорни за спада на долара през тази година, според Джоунс са:
1. Намалените надежди за по-високи лихви през тази година на Федералния резерв
2. Европейската икономика се засилва, след като години наред гонеше тази на САЩ
3. Политическият риск в Европа рязко намаля след проведените избори във Франция и референдума за брекзит, което повиши цената на еврото и британския паунд срещу долара.
Над всичко обаче си остават несбъдналите се очаквания на инвеститорите за данъчна реформа и инвестиции в нови пътища, мостове и железопътни линии.
Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин каза в началото на тази седмица, че все пак данъчната реформа може да се случи до края на тази година, което веднага доведе до лек скок в цената на долара.
Слабият долар не е задължително да има негативно значение. Много икономисти защитават идеята, че доларът е бил сериозно надценен през последните няколко години.
Скъпият долар прави американските стоки още по-скъпи и неатрактивни за чуждестранните купувачи.
Стойността на долара скочи рязко през 2014 и 2015 година поради очакванията, че ФЕД ще повиши лихвите, докато Европейската централна банка ги намалява.
Цената скочи толкова много, че доведе до спад в износа на САЩ, което вкара сектора на производството в страната в кратка рецесия. Сега се случва обратното – доларът поевтинява, а износът расте.