Българин с бизнес за милиард: Финансовата система е несправедлива
Легендарният герой Робин Худ краде от богатите, за да раздава на бедните. Или поне така гласят приказките за него.
В наши дни обаче легендата служи за вдъхновение на двама младежи, които изграждат бизнес, оценяван на 1.3 млрд. долара. Единият то тях е българинът Владимир Тенев.
30-годишният Тенев, заедно със своя партньор Байджу Бат, основават и успешно развиват компанията Robinhood Markets. Приложението, разработено от двамата предприемачи, позволява на инвеститорите да купуват и продават акции на капиталовите пазари в САЩ, без да дължат комисионна за тарансакциите.
С други думи, услугата заобикаля необходимостта от инвестиционен посредник и неговите такси, начислявани на всяка сделка.
„На Уолстрийт се създава сериозно богатство, което отива към горния 1%”, казва Владимир, или по-известен като Влад Тенев, в интервю за CNN.
„Името Robinhood е доста вдъхновяващо за нас, тъй като е леко бунтарско. Разбираме, че не всичко е наред с финансовата индустрия. Тя е несправедлива. Не третира хората добре”, казва Тенев.
Идеята за премахване на входната бариера за инвестиция на капиталовите пазари изглежда работи и носи успех.
Robinhood успя да набере финансиране от нови 110 млн. долара в последната си серия за набиране на инвестиции. Самата компания има пазарна оценка от 1.3 млрд. долара, като засега потребителите, използващи нейните услуги, са предимно млади инвеститори.
„Мнозинството в тази страна (САЩ – бел. ред.) живеят от заплата до заплата”, казва Байджу Бат. "Ако можем, в дългосрочен план, да променим тази тенденция, така че инвестирането и спестяването на пари, в по-широк смисъл, да е по-лесно и да бъде нещо, което хората действително искат да направят, това би било успех за мен", посочва съосновaтелят на Robinhood.
Байджу Бат споделя, че винаги е таял признателност към капиталовия пазар, тъй като предоставя възможности, от които той не би могъл да се възползва, ако неговите родители бяха останали да живеят в Индия.
„Толкова много от моите връстници смятат, че цялата система е била манипулирана, така че да служи на малка група хора. При все че съм съгласен с това до определено ниво, осъзнах какви късметлии сме да бъдем в тази страна, всички ние, и как всеки от нас трябва да вземе част от системата. Ако е толкова добро, колкото е, тогава защо всички да не бъдат част от нея”, казва Байджу Бат.
Владимир Тенев и Байджу Бат са деца на имигранти. Тенев се озовава в САЩ на 4-годишна възраст, като родителите му емигрират от България.
„Отгледани сме много сходно. И двамата сме били бедни, докато израстваме”, казва Бат.
Двамата младежи се запознават, докато учат в Станфордския университет, където стават съквартиранти и приятели.
Владимир, който отскоро е баща, вижда доста паралели между Robinhood и отглеждането на дъщеря си, която носи името Нора.
„Конкретно в ранните етапи, ти си напълно отговорен за това ново нещо и трябва постоянно да бъдеш там и да се уверяваш, че то ще оцелее. От време на време, се изправяш пред нещо абсолютно ново, което не си очаквал, като кикотене или усмивка.
Независимо дали е компания или личност, мисля, че тези моменти са действително специални и ни напомнят защо сме тук”, добавя Тенев.