Всички сме минали по този път. Твърде много чаши вино и се чувствате като парцал на следващия ден.

Или резенче торта, което неусетно преминава в три-четири. Такос в 2 сутринта? Разбира се, защо не. И на следващия ден съжаляваме, но вече е късно.

Случва се при много хора. И решаваме, че следващите дни ще компенсираме и започваме да се ограничаваме. До следващия път, когато всичко се повтаря.

Резултатът. Чувстваме се разочаровани от самите нас. Усещаме провал заради това, че не можем да се контролираме, не успяваме да намерим умереност и равновесие и искаме да сложим край на йо-йо цикъла.

Но искаме и любимите си неща. Да хапнем от любимата пица или да изпием чаша вино, без да се страхуваме, че не можем да слагаме граници. Искаме да се отдадем на удоволствието, но без чувство на страх и вина.

В края на краищата, ако храната е предназначена да бъде приятна, защо да ни кара да се чувстваме толкова зле?

Това, което ще ни накара да се променим, е нашето мислене. То е нашата гледна точка, начинът, по който гледаме на хората около нас и възприемаме света. Начинът ни на мислене ръководи мислите ни за храна, спорт и е това, което, в крайна сметка, определя успеха ни.

За да изградим позитивен начин на мислене, особено що се отнася до храната и угаждането, има няколко ефективни стратегии, които можете да използвате, за да развиете устойчиви навици за здравословен живот.

Ето как в две стъпки да преодолеете хранителното безпокойство и чувството за вина.

Стъпка 1: Яжте храна, която ви кара да се чувствате добре

Тази фраза звучи като клише, но трябва наистина да намерите храна, която да ви кара да се чувствате добре – когато я консумирате и след това.

Здравословната храна, която подхранва тялото ви, може да бъде (и трябва) да бъде приятна, а храната, която не дава нищо на тялото ви, може да бъде неутрална - което означава, че няма да доведе до нищо.

Има няколко въпроса, които можете да си зададете, преди да ядете, за да определите дали дадена храна е добра за вас:

Дали тази храна отговаря на това, към което се стремя за тялото ми? (Ако е така, яжте!)

Ако не е, ще се почувствам ли вина по-късно? (Ако отговорът ви е не, яжте!)

Въпреки че тази храна не подкрепя намеренията ми, ще направи ли нещо добро за мен? (Ако си кажете "не", не яжте!)

Вече имате представа. Целта е да изпитате себе ли и да натиснете бутон пауза, преди да изпаднете пак в ситуация на преяждане и съжаляване.

Тази стратегия ще ви позволи да направите интелигентно и умно решение и да спрете безсмисленото консумиране на всичко, което е пред вас.

Стъпка 2: Използвайте правилото за първата хапка

Първата глътка совиньон блан в слънчевия, летен вътрешен двор, който те кара да кажеш "Ахх!" Първата хапка от топло браунис, които те карат да си помислиш "Ммм". Това е толкова приятно изживяване. Това е храна и любов.

Храната трябва да се консумира, но не трябва ли да се наслаждаваме на всяка хапка толкова, колкото и на първата? За да направите това, трябва да спрете и да проверявате себе си след всяка хапка. Все още ли е толкова невероятно вкусно?

Все още ли наистина вкусвам това или просто го ям, защото е там? Това изисква внимание, което е крайната цел, когато става въпрос за свобода на храненето.

Спрете, за да сте сигурни, че все още се наслаждавате на това преживяване. Ще се уверите, че никога няма да ядете повече, отколкото наистина искате, и бавно ще започнете да осъзнавате, че не е нужно да свърши чинията или да изпиете цялата бутилка. Това е най-естественият и ефективен начин, с който ще избегнете преяждане.

Практиката

Нито едно от тези неща не е наука, но изисква постоянна практика и осъзнаване. В крайна сметка, целта е да живеете един щастлив живот, в който да не се страхувате от храната или пиенето и да сте сигурни, че правите най-добрия за вас и вашето тяло избор. Хранете се с мисъл и се наслаждавайте интелигентно.