Защо е важно да знаете стойността на вашия имот?
В България всеки е специалист по всичко. Най -добре е сам да си оправи кранчето, сам да направи проекта за обзавеждане на жилището. А защо трябва да плаща на адвокат, след като има толкова много информация в интернет?
Когато става дума пък за плащане за професионална оценка за стойността на имота му, без да е принуден, е почти абсурдно. Съвсем естествено е да се довери на мнението на комшията, на баджанака, на колегата и т.н. И то е напълно безплатно ...
Често получаваме запитвания в сайта ни „Колко струва имотът ми?“. Повечето хора смятат, че фактори, като етаж, населено място, квартал и площ, са напълно достатъчни, за да получи адекватен отговор.
Истината е, че без да се види имотът, без да се прегледат документите за собственост, е трудно, дори в много случаи и невъзможно, да се определи стойността му. И ето ти един разочарован потенциален клиент.
В други случаи клиентът вече има някакво мнение за цената на своя имот и е доста недоволен, че определената от оценител стойност се различава от неговото мнение. Заблудата най-често идва от това колко е струвало за него жилището.
Повечето хора смятат за каква цена са го купили, колко са вложили и това формира тяхното виждане за цената. Дали обаче това е стойността му? И има ли разлика между двете – цена и стойност?
Първо трябва да се уточни, че един от най-важните фактори за продажба на имот е сумата, за която е обявен. Ако купувачът иска цена, надхвърляща средните за района, рискува той да се задържи твърде дълго на пазара и „офертата се изхабява“, т.е. имотът спира да генерира интерес.
А в края на краищата, ролята на продавача на пазара е нищожна и вместо той да му влияе, става обратното: напасва се към него, след дълги и мъчителни месеци ходене по мъките. В такъв случай е по-добре да се спре продажбата.
Второ, продавачът е добре да потърси съвета на консултант, независимо дали е оценител на недвижими имоти или брокер. Той ще даде съвет за стойността, а продавачът ще определи цената на имота. Точно така! Вие сте собственикът и вие взимате окончателното решение, защото то отразява вашето мнение и ситуация.
Съответно ваша е и отговорността. А брокерът има право и логика да откаже да работи за вас, в случай че очаквания и пазарните реалности са „планина разлика“.
Трето. Нека да теглим чертата между „пазарна стойност“ и „цена на продажба“.
Уорън Бъфет, един от най-великите инвеститори в историята на модерните финансови пазари, казва: „Цената е това, което плащаш, стойността е това, което получаваш“.
Цената е реалната цена, която се заплаща за придобиване на имота, а стойността е това, което струва, според оценителя. Това означава, че цена и стойност са две различни понятия.
Задачата на оценителя е да определи пазарната стойност, като се опитва да отгатне колко би могла да бъде пазарната цена. На пръв поглед това изглежда доста лесно, но човек едва ли си дава сметка колко разнообразни могат да бъдат имотите и колко са различни казусите по собствеността.
Човек се нуждае от оценка на имот поради различни причини – при покупка, при продажба, при делба, при обезпечение на кредит, при щети, при застраховки и т.н.
И накрая да си припомним една стара максима: „Един имот струва толкова, колкото някой плати за него!“ Това означава, че за един купувач една недвижимост струва толкова, колкото желае да заплати за нея, а за продавача остава да реши дали да приеме или не това, което му предлага купувачът.
* Материалът е изготвен от "Консултантска къща Амрита" ООД