Мобилен и без продавачи. Бихте ли пазарували в този магазин?
Представете си, че излизате уморени и гладни от концерт късно през нощта и си спомняте, че нямате нищо за ядене в хладилника. Не се отчайвайте.
В новия свят на продажбите на дребно тази ситуация няма да ви отведе непременно до най-близкия супермаркет, който все още е отворен. Тъкмо напротив, магазинът може да дойде при вас.
Само с натискането на един бутон от приложение ще се появи електронно превозно средство с малък товар, което ще се придвижи мълчаливо до близко паркомясто. Влизате в магазина чрез приплъзване на екрана на мобилния си телефон, вземате стоките си и излизате.
Няма касиери, нито продавачи, никой няма да почисти, ако изпуснете картонена кутия с мляко.
Moby Mart е ново футуристично изобретение, което е изпробвано за първи път по улиците на Шанхай. Софтуерът все още не е оперативен и понякога бета версията се нуждае от помощ, за да поддържа движението.
Но концепцията е добра, казват създателите на магазина - шведската компания Wheelys, която си сътрудничела с Технологичния университета в Хефей, Китай.
Толкова е просто, че в бъдеще вероятно както големите вериги за продажби на дребно, така и малките общности ще използват собствен мобилен и автоматичен супермаркет.
Бо Ву, технологичен директор на Moby Mart, смята, че се намираме в навечерието на „голяма революция“ в сектора на продажбите на дребно. Ако вземем предвид развитието на автомобилите, мобилните плащания, анализа на данните и етикетирането на продуктите, има голям потенциал за промяна на преживяванията по време на пазаруване.
Това е технология, която се изпробва на терен и експериментът все още е в първите си етапи, но вече има интерес от страна на традиционните вериги, големите складове и търговски центрове.
Но има много препятствия, които трябва да бъдат преодолени, преди автоматичния магазин да се превърне в реалност и те не са свързани само с ограниченията за автомобилите без водачи.
До момента са продадени само два Moby Marts и компанията се надява те да заработят в началото на следващата година, пише ВВС. Но други нови модели на продажби на дребно търпят бързо развитие.
Човешки допир
Когато пазаруват, хората говорят за времето, споделят истории и смешки, докато вземат решение какво да купят. Но увеличаването на онлайн покупките променя начина, по който купуваме.
Хората все повече харесват дигиталните покупки и оценяват удобството, скоростта, ниските цени и възможността да открият продукти по свое предпочитание.
Глобални гиганти, като Amazon и Alibaba, съблазняват клиентите. Но тъй като много хора все още харесват да пазаруват във физически магазини, търговците на дребно в и извън света на интернет си дават сметка, че ключът за успеха се крие в начина, по който се предлага най-доброто от двата свята – реалния и дигиталния.
Може би поради това Amazon реши (първо с две книжарници в реалния свят, а сега с пазаруването във веригата супермаркети Whole Food), че си струва да има и мрежа от физически магазини.
Така че тяхното време все още не е приключило, дори това да не е магазинът, който винаги сме познавали.
Автоматични магазини
Не само създателите на Moby Mart мислят, че бъдещето е в пазаруването без никакъв човешки контакт. BingoBox вече има над 150 автоматични магазини в Китай и смята, че те ще станат хиляди в идните месеци.
Всеки от тях има пространство от едва десет квадратни метра и предлага разнообразни продукти – от свежи салати до презервативи и чадъри.
Клиентите влизат през мобилния си телефон и сканират всеки продукт, а сметката се генерира чрез онлайн система за плащане. На разположение е и един асистент чрез видео линк, ако е необходимо.
Това означава, че е необходим екип от едва четирима души, за да управляват 40 магазина, а това значително намалява инвестициите, съобщава компанията.
През юли гигантът в онлайн продажбите в Китай - Alibaba, също експериментира с идеята – създаването на Tao Café, кафене без касиери, което използва лицевото разпознаване, за да идентифицира купувача, а той може да избере храните, които би искал да купи и да плати с телефона си.
„За Alibaba Tao Café беше друга форма да проучим как да елиминиране препятствията и разходите, за да сближим физическото и онлайн пазаруване“, обяснява генералният директор на компанията за Европа Тери фон Бибра. „Идеята беше просто да изпробваме колко е лесно да опростим пазаруването за клиентите“, допълва той.
Китайските компании продължават да развиват концепцията за магазин без каса. Amazon, известна с революционизирането на индустриите, отвори Go през 2016 г. - особен магазин близо до централата в Сиатъл. Той няма служители и прави още една крачка напред, в сравнение с BingoBox, като елиминира плащането.
Клиентите влизат, сканират мобилния си телефон, за да регистрират пристигането си, и след това продуктите падат директно в торбата им. Когато излизат от магазина, сензорите разпознават какво са купили и плащането става чрез акаунта им в Amazon.
Магазинът функционира само за служители на Amazon и не са обявени планове за бъдещото му отваряне за масовите клиенти.
„Amazon имаше първоначални проблеми с Amazon Go“, казва Нийл Сандърс, управляващ директор на GlobalData Retail. „Не разпознаваше какво вземат клиентите, когато се поставяха нови продукти на щандовете и когато има твърде много хора в магазина“, допълва той.
Новият свят на покупките без касиери е съвсем близо до нас, тъй като продавачите на дребно търсят начин да намалят разходите, за да се съревновават с ниските цени на продуктите в интернет, казва Сандърс. Тенденцията обаче едва ли ще се разшири отвъд покупките, допълва той.
Магическо огледало
Веригата козметични продукти Sephora, която има магазини на различни континенти, също сближава физическите магазини и интернет. „Цялата индустрия ще бъде моделирана от дигиталните знания и това ще бъде фантастичен начин за нас да обогатим случващото се във физическия магазин“, смята Стефан Делва, директор на маркетинговия отдел на Sephora за Европа и Близкия изток.
Sephora използва технологията, за да засили фактора „уау“ (изненада) при пазаруването. Със софтуер за добавена реалност iPad-ът позволява на купувачите да пробват различни сенки и червила, за да помогне на хората, които искат да купуват продуктите.
Стратегията цели да е в крак с поведението на най-младите клиенти, които използват от приложения за гримиране до онлайн уроци, зали за чат и Snapchat. Клиентите са поканени да се присъединят към общността MySephora, където компанията може да следи какво се купува, какво се обсъжда и какво се харесва. Това е златна мина от полезни данни.
„Много се гордеем с това, което постигнахме. Първи пуснахме този вид инструмент за персонализирани препоръки“, уверява Делва. Малко са обаче магазините на Sephora, които предлагат такъв вид преживяване.
Виртуалната реалност онлайн и в приложение на марката все още е бледа сянка на физическите магазини и понякога технически проблеми съсипват съвършеното приживяване.
Цена, цена, цена
Но за успеха на една дигитална стратегия има област, която не бива да бъде игнорирана. Компании, като Aldi и Lidl, предлагат не само храни, а и еклектична и променяща се гама от стоки, които да добавяте в пазарската си торба на намалени цени.
Lidl не се задоволява да контролира само голяма част от традиционните супермаркети в Европа, а неотдавна навлезе за първи път и в САЩ с отварянето на 21 магазина тази година, като се присъедини към Aldi, която вече има над 1600 магазина.
Хранителният сектор вече трепери пред закупуването на Wholefoods от Amazon и от обявяването на партньорството на Walmart с Google за предлагане на покупки чрез глас. „Lidl е смятан за притеснителен играч“, казва Джо Фелдман, помощник-директор на отдел „Научни изследвания“ в Telsey Advisory Group.
Но предизвикателството за Lidl е огромно. Веригата продължава да е малък играч и вече установените компании се борят срещу навлизането на компанията. Тя трябва да убеди американските клиенти да пробват по-евтините й продукти, които не се предлагат под известна марка.
Контролирайки съставките и размера на поръчките си, Lidl може да поддържа ниски цените на продуктите от собствената си марка, обяснява Фелдман. Това намалява разходите по всякакъв начин.
Той обаче прогнозира,че Lidl няма да направо едно нещо – да се отърве напълно от касиерите и продавачите си. „Смятам, че все още имаме нужда от човек, когото да попитаме къде е доматеният сос“, казва Фелдман.