Смъртоносна битка: големите световни вериги в борба за клиенти
В американското градче Фредериксбург, намиращо се в щата Вирджиния, германските вериги за хранителни стоки се опитват да победят местните магазини Walmart в собствената им игра.
Битката за пазара на хранителни стоки в САЩ, оценяван на 800 млрд. долара, се води посредством все по-осезаеми намаления в цените на продуктите. Немските вериги магазини Lidl и Aldi се надяват да пресъздадат успешния си модел в Европа и на територията на САЩ, пише Financial Times.
Lidl, без много шум, тестваха модела си в специален прототип на магазин, изграден във Фредериксбург в продължение на цяла година, преди да отворят официално първия си супермаркет в САЩ през юни тази година. По това време Amazon точно придобиваше веригата Whole Foods срещу 14 млрд. долара.
Търговците на хранителни стоки в САЩ и Европа са изгубили 40 млрд. долара от пазарната си стойност поради задълбочаване на ценовите войни, което води до по-ниски приходи и напрежение поради все по-малкия марж на печалбата.
Дебютът на Lidl в САЩ бе дългоочакван. „Проучвам Lidl от десетилетие“, казва изпълнителният директор на една от големите американски вериги. От друга страна, Aldi оперират на американския пазар от 41 години с мрежа от 600 магазина.
Брайън Робъртс, директор на консултантската фирма TCC Global Retailer, посочва, че американският пазар на хранителни стоки се намира на десетилетия зад този във Великобритания, където ценовите войни имат дългогодишна история.
През 2016 г. цените на хранителните стоки в САЩ отчетоха първо понижение от близо 50 години насам. Една от причините за това е спадът в цената на петрола, но по-основната се крие в големите намаления, които са принудени да правят магазините в резултат на ожесточената конкуренция.
Kroger - втората най-голяма верига магазини за хранителни стоки в САЩ, отчете спад в приходите си за първото тримесечие – нещо, което не се е случвало от 13 години насам. Компанията посочва спада в цените на храните като основна причина за резултатите.
Но да се върнем обратно във Фредериксбург. Кварталните супермаркети водят битка помежду си, намалявайки цените цент по цент. Така например, магазините Walmart продават дузина яйца за 54 цента, докато в Aldi същата стока се търгува за 53 цента.
„Дори и малка разлика в цените може да коства стотици милиони долари от маржа на печалбата“, посочват анализатори от института Bain.
Lidl отвориха 37 магазина в няколко щата в САЩ, като планират да имат 100 обекта в страната до края на следващото лято. Aldi посочват, че ще похарчат 3.4 млрд. долара, за да добавят 900 магазина в САЩ през следващите 5 години, като допълнителни 1.6 млрд. долара ще отидат за реновиране на вече съществуващите обекти.
Според Bain, приходите на веригите магазини, разчитащи на евтини стоки, ще нараснат с 8-10% до 2020 г., което е 5 пъти по-бързо спрямо традиционните американски магазини за хранителни стоки.
Плановете за разрастване на Aldi могат да направят веригата третата най-голяма по брой на обектите в страната, докато Kantar Retail прогнозира, че Lidl ще генерира близо 9 млрд. долара от продажби в САЩ до 2023 г. Последното все пак остава доста далеч от веригата Kroger, която отчита приходи от 118 млрд. долара през миналата година.
Най-голямата верига в САЩ - Walmart, ще успее да оцелее сред новата конкуренция, но това едва ли бъде случаят с по-малките регионални хранителни вериги. Анализатори предвиждат предстоящи банкрути и консолидация, където главен герой ще са именно по-малките обекти.
Брайън Робъртс, директор в консултантската фирма TCC Global Retailer, посочва, че новите германски играчи отварят магазини, които са доста по-близко разположени до хората.
Така, ако даден потребител цял живот е шофирал до местния супермаркет, сега вече няма да му се налага, защото има достъп до намиращ се наблизо търговски обект, който, освен всичко друго, предлага по-евтини стоки.
Отвъд ценовия модел, Lidl и Aldi се сблъскват с вижданията на американските потребители. Оказва се, че търговските обекти на Lidl, които при все че са с 1/3 по-големи от тези в Европа, изглеждат доста по-малки от стандартите, заложени на американския пазар.
Супермаркетът Walmart във Фредериксбург е с внушителната площ от 13 хил. кв. метра, което предлага доста мащабно пазаруване, ако не и доста объркващо. Близкият магазин Aldi обаче има само пет пътеки с рафтове.
„Това, което виждаш, е това, което получаваш“, казва жена, сочейки към един от рафтовете в магазина. На него има пакет спагети на цена от 1.09 долара. За сравнение, същата стока струва 1.48 долара в Walmart.
По думите на Брайън Робъртс, големината на магазините на Lidl и Aldi може да се окаже фактор за техния успех в САЩ, където огромните супермаркети са норма.
„Walmart са конкурентноспособни що се отнася до цените. Но пазаруването не е свързано само с пари. Aldi и Lidl предлагат бърз и ефективен начин на пазаруване“, казва анализаторът. „Не губите минути от своя живот между 30 различни вида кетчуп“, добавя той.
Скот Патън, вицепрезидент в Aldi по корпоративните сделки в САЩ, казва, че американските потребители искат „прост, чист поглед“ в магазина, където „лесно да идентифицират цената“.
Пораженията в резултат на ценовата война се виждат ясно в тримесечните данни за приходите на големите американски вериги. Оперативните печалби на хранителните магазини в САЩ намаляват с 5% през миналата година, по данни на кредитната агенция Moody's.
Albertson's, които управляват над 2000 магазина под различни брандове, отчитат нетна загуба от 131 млн. долара за последната година. През второто тримесечие на тази година Kroger записва 8% спад в печалбата си.
Walmart, която изкарва повече от половината от годишните си приходи в размер на 480 млрд. долара от продажбата на храни и напитки, също страда от намаленията в цените. Въпреки че това води до повече продажби, то маржът на печалбата пада с 11 процентни пункта до 25%.