Филе Елена и Пастърма говежда стават тема на брекзит
Великобритания да въведе ново законодателство, което да признава специалния статут на европейските храни със защитени наименования и географски произход и след излизането на страната от Европейския съюз.
За това са настоявали представителите на ЕС, като част от преговорите за излизане на Великобритания от Общността, сочат документи, цитирани от Financial Times.
Според изданието Брюксел изпитва притеснения, че брекзит ще наруши законодателството по отношение на защитените хранителни продукти в ЕС.
Както е известно, всяка страна в ЕС подава документи за защита на определени традиционни за нея храни.
Веднъж получили подобна сертификация, тези продукти могат да се произвеждат само под определен стандарт и в определени региони. Като например френски коняк, пармезан и прочее продукти. Такива български храни са например филе "Елена", "Панагюрска луканка", роле "Трапезица", „Пастърма говежда” и други.
Това искане от страна на ЕС идва като изненада за Великобритания, на която беше дадено да се разбере, че преговорите за търговско споразумение ще стартират едва след като страната се съгласи да плати многомилиардната цена за брекзит, отбелязва британският таблоид The Sun.
Според документите, ЕС настоява за запазване на правата над интелектуалната собственост на защитените храни, което да важи и за двете страни.
По този начин ще се гарантира, че в рамките на Великобритания няма да се появят продукти, имитиращи храни със защитен географски произходи, както и че в страните от ЕС няма да се произвеждат английски храни, ползващи се от същата защита.
В документа се посочва, че Великобритания трябва да създаде специално законодателство, за да гарантира защитата на над 3 300 защитени храни и напитки в рамките на ЕС.
Приходите от продажби на такива продукти генерират около 6% от търговията с хранителни стоки в ЕС, като се оценяват на 50 млрд. английски лири.
Италия е страната с най-много защитени храни в ЕС.