Европа задава темпото при M&A сделките през 2017 г.
Европа, която често изостава по отношение на сливанията и придобиванията (M&A), в сравнение със САЩ, се оказа желано място за сделки през тази година.
По-стабилните икономически перспективи и нарастващото доверие в Европа е засилило активността при сделките на континента, докато в САЩ неразрешената битка за намаляване на корпоративните данъци, както и по-малкият брой големи сделки, бяха причина за по-ниските обеми.
Купувачите обявиха придобивания на европейски компании за 680 млрд. долара през 2017 г., което е с 23% повече от общата сума за предходната година, сочат данни на Bloomberg.
Годината приключва оптимистично, както за купувачите, така и за придобиваните компании в Европа. В понеделник Atos SE отправи оферта на стойност 5.1 млрд. долара за Gemalto NV. Само часове по-късно Unibail-Rodamco SE обяви покупката на австралийската Westfield Corp. за близо 16 млрд. долара.
За сравнение, стойността на обявените сделки в Северна Америка е паднала с близо 30%, до 1.1 трлн. долара тази година, което е най-ниското ниво от 2013 г. В Азия стойността на сделките остава почти без промяна на ниво от 626 млрд. долара.
Северна Америка все още допринася с 44% за световния обем на M&A сделките, но делът й е намалял с близо една десета, в сравнение с миналата година, и пада до най-ниското си ниво от 2010 г. В същото време делът на Европа е най-големият от шест години насам, като Старият континент допринася с 27% за общия световен обем.
“Европa в момента е в период на икономически възход и това ще продължи и през 2018 г.,” казва Уилям Ръкнър, главен изпълнителен директор на Lazard Ltd. “Макроикономическите условия подкрепят M&A активността, а бизнес доверието се завърна.”
Въпреки този възход, глобалните обеми при M&A сделките са на път да запишат най-слабата си година от 2013 г. Досега през годината са обявени сливания и придобивания на стойност едва 2.5 трлн. долара, което е доста под отчетените над 3 трлн. долара през 2015 г. и 2016 г.
Придобиванията от страна на китайски компании в чужбина падат значително, тъй като те изпитват затруднения с по-затегнатия капиталов контрол и все по-предпазливите участници на пазара.
Тази година започна с едни от най-големите европейски сделки. Френският производител на лещи Essilor International SA постигна споразумение за придобиването на Luxottica Group SpA - италианския производител на слънчевите очила Ray-Ban, в сделка на стойност около 24 млрд. долара. Johnson & Johnson купи швейцарската компания Actelion Ltd. за 30 млрд. долара.
Изходът на други европейски мегасделки ще стане ясен през следващата година. Все още не е обявен победител в наддаването за испанския пътнотранспортен оператор Abertis Infraestructuras SA, за която се борят италианската Atlantia SpA и германската Hochtief AG.
В САЩ компаниите избягват големите M&A сделки, като през по-голяма част от годината изчакват да видят как ще се оформи регулаторната среда при президента Доналд Тръмп и дали администрацията ще може да спази обещанията за данъчна реформа.
През 2017 г. бяха обявени само три сделки за по над 30 млрд. долара, като и трите са от септември насам.
CVS Health Corp. изчака до декември, за да обяви сделката за 68 млрд. долара, в която придобива Aetna Inc., след като пък преди това застрахователят се отказа от опита си да придобие Humana Inc. Придобиването на голяма част от активите на 21st Century Fox Inc. от страна на Walt Disney Co. може да бъде обявено още тази седмица.
Офертата на Broadcom Ltd. на стойност 105 млрд. долара за придобиването на Qualcomm Inc. би била най-голямата технологочна сделка в историята, ако бъде финализирана през следващата година.
Подемът при по-големите сделки от края на тази година може да продължи и през 2018 г., особено от страна на компании, които търсят растеж или в индустрии, в които навлизат сериозни промени, според Майкъл Кар от Goldman Sachs Group Inc.
Несигурността не винаги влияе отрицателно на сделките, като пример за това е Великобритания. Дори и на фона на случаващото се в страната около брекзит, стойността на M&A сделките нараства с 9.5% тази година, до 176 млрд. долара, въпреки че ръстът е по-нисък, в сравнение с повечето други европейски страни.
Испания е лидер в това отношение. Стойността на сделките, при които испански компании са били обект на придобиване, възлиза на 115 млрд. долара през 2017 г., което е най-високото ниво от десетилетие, сочат данни на Bloomberg.
Освен потенциалното придобиване на Abertis, Cerberus Capital Management LP ще похарчи 4.7 млрд. долара за закупуването на имотни активи от испанската банка Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA.