Азиатските акции поскъпват след срещата на Фед
Азиатските акции поскъпнаха днес, след като Федералният резерв на САЩ обяви очакваното вдигане на лихвите, но изрази предпазливост по отношение на инфлацията, което намали очакванията за бъдещо затягане на паричната политика.
Това, от своя страна, се отрази на долара и на лихвите по щатските държавни ценни книжа.
Китайската централна банка също вдигна лихвите, макар и незначително. Китайските индекси отчетоха леко понижение, но ефектът върху пазарите, като цяло, бе ограничен.
Както се и очакваше, Фед вдигна лихвите за трети път тази година, като в същото време запази очакванията си за три увеличения през 2018 г.
Вдигането на лихвите обаче бе придружено от опасения относно ниската инфлация, което пък понижи очакванията по отношение на затягането на политиката през 2018 г. От централната банка прогнозираха, че таргетът за инфлацията няма да бъде постигнат още една година, което не дава особени основания за ускоряване на очакваното темпо за вдигане на лихвите.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации остава почти без промяна на ниво от 2.3547%, след като вчера падна с близо 6 базисни пункта.
Изнесените вчера данни показаха, че основната инфлация в САЩ, която изключва волатилните цени на енергийните и хранителните продукти, се е свила до 0.1% през ноември, в сравнение с 0.2% през октомври.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се понижи леко до 93.353 пункта, след като вчера изгуби близо 0.7%, отстъпвайки от едномесечения връх от 94.219 пункта, достигнат във вторник.
Изявлението на Фед подкрепи азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI, който отбеляза ръст от 0.45%.
Шанхайският индекс SSEC и китайският юан отчитат леки понижения, след като Централната банка на Китай вдигна два от лихвените си проценти с по 5 базисни пункта.
Австралийският основен индекс добави 0.1%, докато южнокорейският KOSPI се повиши с 0.8%.
Японският Nikkei изгуби 0.15%, вследствие на по-слабия долар.
Доларът остава почти без промяна на ниво от 112.620 йени, след като вчера поевтиня с 0.9%.
Еврото добави 0.15%, до 1.1841 долара, след като в предходния ден поскъпна с 0.7%.
Европейската централната банка се очаква да не внесе промени в паричната си политика след своята среща по-късно днес, но инвеститорите ще очакват възгледите на президента на финансовата институция Марио Драги относно икономиката на еврозоната.
Британският паунд се търгува на практика без промяна на ниво от 1.3423 долара. Централната банка на Англия също се очаква да обяви решението относно паричната си политика по-късно днес.
Прогнозите са, че финансовата институция няма да внесе промени, след като вдигна лихвите си миналия месец за първи път от 2007 г. насам.
При суровините, фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.3%, до 56.78 долара за барел, подкрепени от по-слабия долар.
Цените на петрола отчетоха понижения във втори пореден ден вчера, след като понижението в петролните запаси на САЩ бе компенсирано от по-голям от очаквания ръст в запасите на бензин и след като щатското производство на суров петрол продължи да расте до рекордни нива.
Спот цената на златото нарасна с 0.15%, до 1 257.10 долара за тройунция.
По-евтиният долар обикновено означава, че търгуваните в щатската валута суровини като петрол и злато са по-изгодни за инвеститорите извън САЩ, което пък повишава търсенето.